X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Merkeli sõnul ei võida USA imporditariifidest keegi

Foto: Carlos Barria/Reuters/Scanpix

Saksamaa kantsler Angela Merkel kutsus USA presidenti Donald Trumpi dialoogile, et lahendada tüli, mille on põhjustanud Trumpi otsus kehtestada tariifid terase- ja alumiiniumiimpordile. Austraalia ja Kanada avaldasid heameelt, et Trump on lubanud neile tariifides järeleandmisi teha.

Saksa majandusministri Brigitte Zypriesi sõnul on Trumpi tariifid puhas protektsionism, mis solvab USA lähedasi liitlasi Euroopa Liitu ja Saksamaad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Merkeli hinnangul ei võida neist tariifidest keegi.

"Ma ei tahaks kasutada sõjakaid sõnu. See ei viiks meid kusagile. Lisatariifid ei ole hea ja neil on mõju majandusele. Mitte ainult ühele maale, vaid me oleme lõplikult veendunud, et see toob halba kõigile. Keegi ei võida sellisest võistlusest. Ja sellepärast otsime meie jätkuvalt dialoogi. Samal ajal tuleb Euroopal reageerida ja seda on Euroopa Komisjon ka teinud," rääkis Merkel.

Tariifid terase- ja alumiiniumiimpordile on nörritanud teisigi liitlasi, näiteks Lõuna-Koread, kelle vahendusel on Trump just leidnud kontakti Põhja-Korea liidriga.

"USA valitsuse otsus on kahetsusväärne. Kui need tariifid kehtestatakse, saab nendel olema tugev mõju teraseekspordile USA-sse," kommenteeris Lõuna-Korea kaubandus- ja energeetikaminister Paik Un-gyu.

Trump on aga teatanud, et tõelistele sõpradele teeb ta tariifides järeleandmisi, tuues välja Mehhiko, Kanada ja Austraalia.

"Ühendriikidel pole paremat liitlast kui Austraalia. Saja aasta pikkune paarisuhe on saanud tunnustuse. Teiseks, mistahes kaebusi ei ole Ameerika Ühendriikidel kellelegi teisele, Austraaliale pole tal mingeid etteheiteid," sõnas Austraalia peaminister Malcolm Turnbull.

Mehhiko ja Kanadaga on Trumpil ees kõnelused Põhja-Ameerika Vabakaubandusleppe (NAFTA) muutmiseks. Uued tariifid annavad siin võimaluse kauplemiseks.

"Otsus Kanada tariifidest välja arvata on loogiline ja õige. NAFTA kõnelustega seoses oleme algusest peale rääkinud, et oleme nõus seda lepet uuendama," kinnitas Kanada välisminister Chrystia Freeland.

Vaatlejate hinnangul ongi Trump teinud tariifidest endale vahendi, millega vajadusel survestada nii oma sõpru kui ka vaenlasi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: