Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA kaalub sõidukite impordile tollimaksu kehtestamist

{{1527147060000 | amCalendar}}
Mercedesed valmimas Saksamaal Rastatti tehases.
Mercedesed valmimas Saksamaal Rastatti tehases. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA kaubandusministeerium teatas kolmapäeval, et uurib võimalust kehtestada julgeolekukaalutlustel imporditolle autodele; The Wall Street Journali allikatel võib tollimaks ulatuda 25 protsendini.

Kaubandusminister Wilbur Ross teatas pärast kohtumist president Donald Trumpiga et alustati autoimpordi uurimist, mis annaks aluse kehtestada tollimaksud, juhul kui ministeerium leiab, et import ohustab riigi julgeolekut. Eraldi teates ütles Trump, et andis Rossile juhised uurimise alustamiseks.

"On tõendeid, mis viitavad, et import on kümnete aastate vältel õõnestanud meie autotööstust," ütles Ross. "Kaubandusministeerium viib läbi põhjaliku, õiglase ja läbipaistva uurimise, kas selline import nõrgestab meie sisemajandust ja võib kahjustada riiklikku julgeolekut."

Sama õigustust kasutas Trumpi valitsus märtsis terase- ja alumiiniumi tollimaksude kehtestamisel.

USA väljaande The Wall Street Journal allikate sõnul nõudis Trump sõidukite impordile kuni 25-protsendilise tollimaksu kehtestamist.

Jaapan ja Volkswagen kritiseerisid USA plaani

Jaapani kaubandusminister Hiroshige Seko kritiseeris neljapäeval Washingtoni plaani kehtestada autoimpordile kuni 25-protsendine tollimaks ning hoiatas, et selline käik häiriks turgu ja oleks vastuolus Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reeglitega.

"Kui sellised meetmed rakendatakse, oleks see erakordselt laiaulatuslik kaubanduspiirang. Sellised piiravad meetmed ajaks maailmaturu segadusse," ütles Seko, lisades, et käik oleks väga kahetsusväärne.

Ministri sõnavõtt on Jaapani kohta ebatavaliselt karm, kuivõrd riigi ametnikud on oma sõnavõttudes tavapäraselt diplomaatilisemad. Möödunud nädalal teatas riik WTO-d ka valmidusest vastata USA terase- ja alumiiniumitariifidele, samas kui varasemalt prooviti lepitust tollimaksude küsimuses leida läbi kõneluste.

USA plaane kritiseeris neljapäeval ka Saksa autotootja Volkswagen. "Ühepoolne protektsionism ei ole kunagi kedagi pikemas perspektiivis aidanud. Vaid vaba ja õiglane kaubandus tagab rikkuse kasvu," teatas autofirma.

Autotööstus on nii Saksamaa kui Jaapani jaoks võtmetähtsusega – sõiduautode müük moodustas möödunud aastal kolmandiku Jaapani ekspordist ning umbes veerandi Saksamaa ekspordist Ühendriikidesse.

Euroopa Komisjoni asepresident: USA autoimpordi tollimakse on raske mõista

Euroopa Komisjoni asepresident Jyrki Katainen väljendas neljapäeval üllatust USA teate suhtes.

"On väga raske ette kujutada, kuidas autoimport kuidagi USA riiklikku julgeolekut ohustab, seega on seda väga raske mõista," ütles Katainen pressikonverentsil Brüsselis.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: