Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA vabastas Euroopa ja kuus riiki ajutiselt tollitariifidest

{{1521714120000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Euroopa ja kuus riiki eemaldatakse vähemalt ajutiselt USA president Donald Trumpi terase- ja alumiiniumitollide nimistust, ütles Ühendriikide kaubandusametnik neljapäeval.

USA kaubandusesindaja Robert Lighthizeri sõnul andis Trump korralduse peatada tariifid selleks ajaks, kui käivad läbirääkimised pikemaajaliste lahenduste leidmiseks.

Argentina, Austraalia, Brasiilia, Kanada, Mehhiko ja Lõuna-Korea vabastatakse samuti 25-protsendilisest imporditariifist terasele ja 10-protsendilisest alumiiniumile, ütles Lighthizer.

Eurovolinik teatas juba varem Trump avaldusest

USA president Donald Trump teeb neljapäeval avalduse terase- ja alumiiniumitollide otsuse eranditest ning Euroopa Liit ootab, et bloki riigid on erandite nimistus, ütles Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik varem.

"Sel pärastlõunal teeb (Trump) teate võimalikest eranditest. Ootame, et oleme selles nimekirjas, aga kindlalt ei tea," lausus Cecilia Malmström europarlamendi saadikutele Brüsselis pärast visiiti USA-sse.

Trump kiitis ülemöödunud nädalal heaks 25-protsendise imporditariifi terasele ja 10-protsendise alumiiniumile. Tariifidest on esialgu vabastatud Mehhiko ja Kanada, kellega USA peab kõnelusi Põhja-Ameerika vabakaubandusleppe (NAFTA) muutmiseks.

USA ja EL tõotasid leida lahenduse omavahelistele kaubandusvaidlustele

USA ja Euroopa Liit käivitavad uue kõnelustevooru, et leida vastastikku vastuvõetavad lahendused omavahelistele kaubavaidlustele, kaasa arvatud terase- ja alumiiniumitariifide vallas, ütlesid ametnikud Washingtonist ja Brüsselist kolmapäeval.

USA kaubandusminister Wilbur Ross ja riiki külastab Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström ütlesid ühisavalduses, et nad "nõustusid viivitamatult käivitama arutelud... ühist muret pakkuvates kaubandusküsimustes, kaasa arvatud terase ja alumiiniumi asjus, eesmärgiga leida vastastikku vastuvõetav tulemus võimalikult ruttu".

Grybauskaitė: Euroopa Liidul ei maksa USA-ga kaubandussõtta tikkuda

Leedu presidendi Dalia Grybauskaitė sõnul ei peaks Euroopa Liit tikkuma USA-ga kaubandussõtta, sest see kahjustaks mõlemat. 

"Euroopal ei maksaks tõepoolest tikkuda sellisesse sõtta, vastata sellistele väljakutsetele. Me peame jääma põhimõttekindlale seisukohale ning vältima enda ja oma liitlaste kahjustamist," ütles Grybauskaitė Brüsselis ajakirjanikele.

Tema sõnutsi peab EL USA-ga kaubandustingimustes kokku leppima.

"Eelkõige tuleb pidada läbirääkimisi ja selgitada, et see ei ole kasulik ning on lausa kahjulik USA-le endale, kui meenutada 16 aasta tagust kogemust.  (...) Võiksin teha lühida tagasivaate 2002. aastasse, mil president George W. Bushi administratsioon sellised piirangud kehtestas. Need tühistati 18 kuud hiljem, kui mõisteti nende hinda," ütles Leedu president.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: