Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soul: Kim annab hinnangut Trumpi otsusele osaleda tippkohtumisel

Põhja-Korea liider Kim Jong-un ja USA president Donald Trump.
Põhja-Korea liider Kim Jong-un ja USA president Donald Trump. Autor/allikas: AFP PHOTO/KCNA via KNS ja AFP PHOTO/STR/South Korea/Scanpix

Lõuna-Korea välisministri sõnul usub Soul, et Põhja-Korea liider Kim Jong-un annab parasjagu hinnangut USA presidendi Donald Trumpi otsusele võtta vastu tema kutse USA-Põhja-Korea tippkohtumisele.

Põhja-Korea pole avalikult vastanud Trumpi otsusele, mille ta langetas pea kahe nädala eest. Otsus tuli maailmale üllatusena ning tippkohtumise toimumine pole kindel.

"Meie usume, et Põhja-Korea liider annab praegu hinnangut," ütles Kang Kyung-wha pühapäeval USA telekanalis CBS avaldatud usutluses.

"Esialgu me usume neid ja tuleb aeg, mil ta (Kim) peab tulema lagedale mingisuguse avaliku sõnumiga," lisas Kang.

Kangi sõnul loodi sidekanal USA ja Põhja-Korea vahel. "Olen kindel, et toimub edasi-tagasi sõnumeerimine."

"Kuid arvan, et Põhja-Korea liider vajab ka natuke aega, arvestades innukust, millega president Trump kõnelustekutse vastu võttis."

Kutse edastas 6. märtsil Trumpile isiklikult Lõuna-Korea julgeolekunõunik Chung Eui-jong, kes oli mõned päevad varem kohtunud Kimiga.

Chung ütles Trumpile, et Kim nõustus arutama tuumarelvadest loobumist ja peatab kõneluste toimumiseni kõik raketi- ja tuumakatsetused.

Trump ütles istungil Chungile, et võtab kutse vastu, ja üllatas sellega ka oma lähimaid nõunikke.

"Arvan, et me olime kõik üsna üllatunud valmisolekust, mida selle otsusega üles näidati," tunnistas Kang.

Kangi sõnul Kim andis oma sõna, et on pühendunud tuumarelvitustamisele, mis on pretsedenditu kohtumise oluline tingimus.

"Tema sõna kaal on üsna suur selles mõttes, et see on esimene kord, kui (need) sõnad tulid otse Põhja-Korea kõrgeimalt liidrilt. Seda pole varem tehtud," ütles Kang.

Ministri sõnul ei pakutud Põhja-Koreale midagi kõnelustel osalemise eest ning Lõuna-Korea tegi selgeks, et dialoogi eest autasu ei tule.

Vastuseks küsimusele, kas Lõuna-Korea usaldab Kimi, vastas Kang: "Asi pole usaldamises. Asi on arutamises ning tegutsemisele survestamises. Kui näed neid tegusid, siis liigud kaugemale edasi."

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: