Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhja-Korea välisminister saabus Stockholmi

{{1521084060000 | amCalendar}}
Foto: Shannon Stapleton/Reuters/Scanpix

Põhja-Korea välisminister Ri Yong-ho saabus neljapäeval Stockholmi. Enne Rootsi saabumist tegi minister vahepeatuse Pekingis.

Ri Yong-ho arutab oma Rootsi kolleegi Margot Wallströmiga Põhja-Korea ja USA suhete parandamist ning tippkohtumise korraldamist Stockholmis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Rootsi esindab Põhja-Koreas ka USA, Kanada ja Austraalia huve, sest ühelgi nimetatud riigil saatkonda Põhja-Koreas ei ole. Wallström teatas juba möödunud suvel, et Rootsi on valmis tegutsema vahendajana USA ja Põhja-Korea vahel. Seega pole imestada, et kui diktatuuririik on USA-le läbirääkimisi pakkunud ja president Donald Trump pakkumise vastu võtnud, tuleb Põhja-Korea välisminister just Rootsi maad kuulama.

Rootsi poliitikavaatlejad hoiatavad, et kaugeleulatuvaid järeldusi Põhja-Korea välisministri visiidist siiski teha ei tasu.

"Ma ei usu, et me saame teada aja. Ma ei usu, et me saame teada koha. Need on suuresti siiski ettevalmistavad kõnelused ja Ri Yong-ho on Põhja-Korea välisminister, mis on suhteliselt nõrk positsioon. Mistahes tõsise otsuse vastuvõtmiseks peaks seltskonnas olema keegi Korea Töölisparteist," selgitas Rootsi julgeoleku- ja arengupoliitika instituudi direktor Niklas Swanström.

Rootsi oli esimene lääneriik, mis Põhja-Koreas suursaatkonna avas ning Rootsi suursaadik oli 26 aastat seal ainus lääneriikide suursaadik. Seega polegi Põhja-Koreal eriti kedagi teist, kelle abil lääneriikidega suhelda.

See aga ei tähenda, et ajalooline tippkohtumine, kui see üldse toimub, tingimata Rootsi pinnal korraldatakse.

"Rootsi võiks olla üks võimalus, aga muidugi on olemas demilitariseeritud ala, mis on palju tõenäolisem võimalus, sest me peame olukorda hindama ja hindama
ka Kim Jong-uni - kas ta tahab reisida?" arutles Swanström.

Vaatlejad usuvad, et kõnelustepaiga kindlaksmääramiseks kulub veel tükk aega.

Minister külastas ka Pekingit

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang kinnitas, et Ri Yong-ho saabus Pekingisse ja läheb sealt edasi Rootsi. Lu rõhutas, et rohkem informatsiooni tal pole.

Põhja-Korea välisministriga on kaasas välisministeeriumi Põhja-Ameerika osakonna asejuht Choe Kang-il.

Lõuna-Korea uudisteagentuur Yonhap kirjutas, et Ri lendab Rootsi selle nädala neljapäeval.

Rootsi päevaleht Dagens Nyheter kirjutas reedel diplomaatilistele allikatele viidates, et Ri kohtub Rootsi välisministri Margot Wallströmiga "lähitulevikus".

Ajaleht Expressen kirjutab omakorda, et USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni kohtumine võib toimuda just nimelt Stockholmis.

EL on aastaid Põhja-Koreaga salaja läbirääkimisi pidanud

Euroopa Parlament on aastaid Põhja-Koreaga salajasi läbirääkimisi pidanud, edastasid kolmapäeval STT ja YLE kõneluste delegatsiooni infot.

Parlamendirühma on juhtinud Suurbritannia saadik Nirj Deva. Kõnelustel on üritatud veenda Põhja-Korea võime kokku leppima tingimused tuumaprogrammi lõpetamiseks.

Pooled on kohtunud 14 korda ja järjekordne kohtumine peaks aset leidma lähiajal Brüsselis.

Sama delegatsioon on Põhja-Korea olukorraga seoses kohtunud ka Hiina, USA, Jaapani ja Lõuna-Korea võimuesindajatega.

Informatsioon salajas hoitud diplomaatia kohta avalikustati, kui selgus, et USA president Donald Trump kohtub Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: