Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA välisministriks nimetatud Pompeo kohtus Kim Jong-uniga

{{1524016620000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

USA Luure Keskagentuuri juht ja Ühendriikide välisministriks nimetatud Mike Pompeo kohtus lihavõttepühade nädalavahetusel Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga.

Ajaleht Washington Post kirjutas kohtumisest viidates kahele erinevale allikale. Hiljem teatas telekanal CNN, et on saanud oma allikatelt kinnituse kohtumise toimumise kohta.

President Trump kinnitas kohtumist hiljem Twitteris.

"Mike Pompeo kohtus Kim Jong-uniga Põhja-Koreas eelmisel nädalal. Kohtumine läks väga hästi ja head suhted sõlmitud. Tppkohtumise detaile töötatakse praegu välja. Tuumarelvadest loobumine on suurepärane asi nii maailma kui ka Põhja-Korea jaoks," kirjutas USA riigipea. 

Washington Posti andmetel osales Pompeo ülisalajasel kohtumisel USA presidendi Donald Trumpi esindajana. Kohtumine oli osa ettevalmistustest, mida tehakse Trumpi ja Kimi kohtumiseks, mis peaks aset leidma juunis.

Pompeo oli juba enne kõnealust kohtumist nimetatud välisministriks.

Ajaleht avaldas uudise kohe pärast seda, kui Trump teatas, et on avatud Lõuna-Korea ja Põhja-Korea kümne päeva pärast aset leidvale kohtumisele ja rahukõnelustele, mis võivad viia ajaloolise leppimiseni.

"Neil on minu õnnistus kõnelusteks sõja lõpetamise üle. Inimesed ei saa aru, et Korea sõda ei ole lõppenud, vaid kestab edasi. Koread räägivadki sõja lõpetamisest. See on teema, milelle ma annan oma õnnistuse," ütles Trump.

USA presidendi sõnul on samal ajal kaalumisel viis erinevat kohta Põhja-Korea ja Ühendriikide tippkohtumiseks.

"Kohtumine leiab tõenäoliselt aset juuni alguses või isegi varem, kui eeldada, et asjad hästi sujuvad," ütles Trump.

CIA direktorina oli Pompeo juba niigi etendamas võtmerolli tippkohtumise ettevalmistamises Põhja-Korea riigijuhi Kim Jong-uniga. Pompeo kandidatuurile välisministri kohale peab veel heakskiidu andma kongress.

Niivõrd kõrgetasemelist kohtumist Põhja-Korea ja USA vahel ei ole toimunud 2000. aastast, kui tollane USA välisminister Madeleine Albright kohtus toonase Põhja-Korea liidri Kim Jong Iliga. See näitab, et Pompeo on võtnud Põhja-Koreaga läbirääkimistel juhtrolli, ning see asjaolu oli tõenäoliselt üks peamistest põhjustest, miks Trump ta välisministriks nimetas.

Eelmisel nädalal ütles Pompeo senati kuulamisel, et keegi ei arva, et Trumpi ja Kimi kohtumisel saavutatakse mingisugune lõplik kokkulepe.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: