Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu Ülikooli rektoriks kandideerivad Sutrop ja Asser

{{1521126000000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/SCANPIX, UT

Tartu Ülikooli järgmiseks rektoriks kandideerivad professor Margit Sutrop ja professor Toomas Asser.

Neljapäeval kell 17 kukkus Tartu Ülikooli (TÜ) rektorikandidaatide esitamise tähtaeg ning selleks ajaks seati üles kaks kandidaati - humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan, praktilise filosoofia professor Margit Sutrop (54) ning neurokirurgia professor, akadeemik ja TÜ närvikliiniku juhataja Toomas Asser (63).

Professor Toomas Asseri esitasid TÜ sotsiaalteaduste valdkonna nõukogu, meditsiiniteaduste valdkonna nõukogu ning loodus- ja täppisteaduste valdkonna nõukogu. Professor Margit Sutropi esitasid humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna nõukogu, sotsiaalteaduste valdkonna nõukogu ning loodus- ja täppisteaduste valdkonna nõukogu.

"Ma usun, et rektoril on tõesti väga palju ära teha. /.../ On vaja rahastajatele ja kogu ühiskonnale alustada kõigepealt küsimusest, miks meile kõrgharidus, miks Eesti vajab teadust. /.../ Ma arvan, et palju on võimalik ära teha selleks, et ülikoolides töötavad eksperdid saaksid oma teadmist viia ühiskonnani," ütles Sutrop.

Asser märkis, et aktuaalne ülikoole puudutav teema on praegu kõrghariduse rahastamine. Samuti tuleb tema sõnul tegeleda ülikooli sees olevate valdkondade ja instituutide koostööga.

"Päris kindlasti praegu väga aktuaalne teema, mis vajab lahendamist, on kõrghariduse ja teaduse rahastamise tulevik. /.../ Ülikooli sisesest ma tooksin esile, millega me peame vaieldamatult järjepidevalt tegelema, on ülikooli sees olevate valdkondade ja instituutide vaheline koostöö, et tinglikult öeldes meil ei tekiks nelja ülikooli. Ma väga usun, et mul on sellist võimekust tasakaalustatult valdkondlikke soove arvestada," rääkis Asser.

Valimiskomisjoni esimees, TÜ molekulaarse taimebioloogia professor Hannes Kollist avaldas heameelt, et ülikooli valdkonnad on rektorikandidaatideks esitanud kaks tunnustatud professorit, kellel on mõlemal ka suur juhtimiskogemus. "Nüüd saavad kandidaadid asuda oma valimisplatvormi ülikooliperele tutvustama," lisas ta.

5. aprillil kell 16.15 toimub TÜ aulas rektorikandidaatide väitluskoosolek. 9. aprillil võtavad kandidaatide suhtes seisukoha TÜ nõukogu ja senat.

Rektori valib viieks aastaks valimiskogu, kuhu kuuluvad nõukogu, senati, valdkondade nõukogude ja üliõpilasesinduse liikmed ning professorid ja juhtivteadurid, kelle töökoormus ülikoolis on vähemalt 20 tundi nädalas. Valimiskogu valib rektori 26. aprillil toimuval valimiskoosolekul. Valituks osutub kandidaat, kes kogub üle poole valimiskogu häältest.

Viieks aastaks valitav uus rektor asub tööle 1. augustil. Senine rektor Volli Kalm suri 23. detsembril ootamatu terviserikke tõttu, olles vaid 64-aastane.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: