Mihkelson: Kaljulaid oli Putinit õnnitledes väga keeruka valiku ees

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti president Kersti Kaljulaid oli väga keeruka valiku ees, kui otsustas ikkagi õnnitleda Venemaa presidenti Vladimir Putinit viimase järjekordse ametiaja hakul, tõdes riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ja sõnastas viis põhjust, miks oleks võinud kaaluda õnnitluse saatmata jätmist.

Diplomaatiliselt on Mihkelsoni sõnul üldiselt tavaks, et naaberriigid, ükskõik kui keerulised ka suhted poleks, näitavad sellisel viisil teineteise suhtes üles lugupidamist.

"Ka varasematel kordadel pole Eesti presidentidel olnud seda otsust lihtne teha. Samas me ei tohi unustada, et on olemas mitmeid põhjuseid, miks selline õnnitlus on väga tundliku iseloomuga," ütles Mihkelson kolmapäeval ERR-ile.

Marko Mihkelsoni loetelu:

"Esiteks pole Venemaa demokraatlik riik ning sealsed valimised ei ole ausad ega vabad. Kahjuks on mitmed võimalikud kandidaadid hiljuti tapetud, nagu näiteks Boriss Nemtsov, või valimistelt kunstlikult tõrjutud, nagu Aleksei Navalnõi.

Teiseks jätkab Venemaa agressiooni Ukraina vastu ning sekkub teiste riikide siseasjadesse.

Kolmandaks püüab Venemaa jätkuvalt lõhestada ja uute relvastusprogrammidega otseselt ähvardada nii Euroopa Liitu kui NATOt, mis on meie julgeoleku alustaladeks.

Neljandaks on Venemaa ohtlikult kaugenemas rahvusvahelise õiguse keskteljelt, vilistades ka iseenda poolt võetud kohustuste täitmisele. Keemiarelva kasutamine NATO liikmesriigi territooriumil on kahjuks väga kõnekas ohumärk, mida ei tohiks jätta mingil juhul tõsise vastuseta.

Viiendaks kasutati Putini kampaanias otseselt Eestit ja meie presidenti Lennart Meri halvustavat süžeed, kui suures promofilmis vihjati 1994. aasta vahejuhtumile Hamburgis. Putin rääkis sümbolkeeles sellest, kuidas ta Meri sõnade peale Nõukogude okupatsioonist kuulajate seas püsti tõusis ja ust paugutades saalist lahkus. Samuti teatas Putin alles hiljuti, et kui tema teha oleks, pööraks ta Nõukogude Liidu lagunemise tagasi."

Mihkelson jagas Twitteris USA senaator John McCaini postitust

 An American president does not lead the Free World by congratulating dictators on winning sham elections. And by doing so with Vladimir Putin, President Trump insulted every Russian citizen who was denied the right to vote in a free and fair election. https://t.co/lcQTBi7CA1

European Council for Foreign Relations mõttekoja vanemteadur Kadri Liik avaldas sotsiaalmeedias arvamust, et sõnum saata oli õige, aga sõnastust saanuks oskuslikumalt valida.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: