Igal aastal satub ägeda alkoholimürgistusega haiglaravile üle saja lapse

Foto: PPA

Rohkem kui sada kuni 15-aastast last satub igal aastal ägeda alkoholimürgistusega haiglaravile.

Tallinna lastehaiglasse on viimase 14 kuu jooksul toodud 71 alkoholimürgistusega last ehk siis keskmiselt viis alkoholijoobes last iga kuu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lastehaigla noorimatel patsientidel, kahel väikemehel oli 10. sünnipäevast veel kuu aega puudu.

Tallinna Lastehaigla erakorralise meditsiini osakonna juhataja Helke Nurm ütles, et lõviosa neist lastest jõuab haiglasse kiirabiga.

"Või kutsub kiirabi mõni mööduja, kes leiab lapse näiteks bussipeatusest. Seisundid on muidugi erinevad: teadvusetusest, koomas olekust kuni agressiivsete noorukiteni," rääkis Nurm.

Politsei- ja piirivalveameti vanemkorrakaitseametnik Kristel-Liis Kaunismaa toob paari päeva taguse näite piirkonnapolitseinike töömailt.

"Garaazis oli neli-viis 15-aastast tüdrukut, kes jõid pingikestel alkoholi. Lapsed ütlesid, et meil ei olegi mitte midagi teha, et see on ainus vaba aja veetmise viis, mil saab oma muredest teineteisele rääkida," sõnas Kaunismaa.

Riik selliseid andmeid, kui palju lapsi Eestis aasta jooksul alkoholimürgistuse saab, ei kogu.

Viimased üle-Eestilised andmed pärinevad mõne aasta tagusest ägedate mürgistuste uuringust EstTox, kus selgus, et ühe aasta jooksul vajas haiglaravi 112 ägeda alkoholimürgistuse saanud last vanuses 10-15 eluaastat. Pahatihti ongi kõige karmimad tagajärjed just lasteealistel, sest juuakse kanget alkoholi, kiiresti ja palju.

Paraku võib aga selline tegevus ka päris traagiliselt lõppeda - laps võib õnnetusse sattuda või oma okse sees ära lämbuda.

Tallinna lastehaigla erakorralise meditsiini osakonna juhataja Helke Nurm ütleb, et mürgistusega haiglasse sattuvate laste sotsiaalne taust on väga erinev ning ükski grupp ei eristu sagedasemate juhtumite poolest.

"Laps on justkui näiliselt jäetud kellegi hoolde, kes peaks järelevalvet pidama, aga tegelikult on see laps üksinda. Meil on lapsed, kes on lahutatud perekonnast, kelle üks vanem elab ühes kohas oma elu, teine vanem teises kohas oma elu ja laps elab üksinda selles kodus, kus ta kunagi õnneliku perena elas," rääkis politseinik.

Ainuüksi möödunud nädalavahetusel tõid politseinikud noortepidudelt ära rohkem kui 60 alkoholi tarvitanud alaealist.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: