Trump allkirjastas eelarveseaduse

President Donald Trump.
President Donald Trump. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

USA president Donald Trump ütles reedel, et allkirjastas eelarvekompromissi, hoolimata rahulolematusest mitme selle sättega.

President hoidis sellega ära ohu, et valitsusasutuste töö sel aastal kolmandat korda seiskuks.

"Allkirjastasin selle eelarveseaduse riigi julgeoleku küsimusena," ütles Trump Valges Majas tehtud avalduses mõni tund pärast seda, kui ta oli Twitteris ähvardanud eelnõu vetostada.

"On palju asju, millega ma selles seaduses rahul pole. On palju asju, mida selles poleks pidanud olema, kuid me olime teatud mõttes sunnitud seda, tegema, kui tahame oma sõjaväge üles ehitada," lisas ta.

1,3 triljoni dollari suurune eelarve tõstab märkimisväärselt sõjaväe ja siseriiklikke kulutusi, kuid jätab unarusse lastena ebaseaduslikult Ühendriikidesse saabunud noored immigrandid.

Dokumendis kärbitakse veidi kulutusi Trumpi piirimüürile ja tehakse vaid arglikke samme relvavägivalla ohjeldamiseks.

Eelnõus on määratud 2018. aasta rahandusaasta kaitsekuludeks 700 miljardit dollarit, mis 61 miljardit rohkem kui 2017. aastal.

Trump ja teised vabariiklased on korduvalt kurtnud relvajõudude olukorra üle, mida on kahjustanud eelarvepiirangud.

Mittekaitseotstarbelised siseriiklikud kulutused tõusevad 10 protsendi võrra 591 miljardi dollarini.

Eelnõu sisaldab muu hulgas ka ligi 1,6 miljardi dollari eraldamist tõkete ja tarade rajamiseks saja kilomeetri ulatuses USA-Mehhiko piiril.

Demokraadid aga saavad enda arvele kirjutada kasvanud kulutused näiteks taristule, haridusele ja võitlusele opioidikriisiga.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: