Aivar Hundimägi: miks ma eelistasin Olympicule Tallinkit? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi/ERR

Pole väga olulist vahet, kelle pihus on Tallinki pardal parasjagu rooliratas. Kaptenisillal istuvad ikkagi Pant ja Hanschmidt ehk jälgivad, et laev hoiaks õiget kurssi, leiab Äripäeva ajakirjanik Aivar Hundimägi Vikerraadio päevakommentaaris.

Möödunud nädalal plahvatas Tallinna börsil kaks uudispommi. Otsa tegi nädala alguses lahti kasiinokett Olympic, mis andis teada, et ettevõtte suurimad omanikud Armin Karu ning Jaan Korpusov on otsustanud oma osaluse maha müüa ning uus omanik soovib teha ka kõigile teistele ülevõtupakkumise ning kasiinofirma börsilt ära viia.

Nädala lõpus andis Tallink Grupp teada juhatuse esimehe vahetusest ning sellest, et suvel avalikustatud uute strateegiliste võimaluste otsimine on nüüdseks lõppenud. Sellest suvisest segasest börsiteatest loeti välja, et Tallink Grupi suuromanikel on plaanis ettevõttest väljuda. Ebaselgeks jäi, kas väljujate seas on ka eestlastele kuuluv Infortar. Pärast reedel avaldatud börsiteadet ja neile järgnenud Infortari omanike Ain Hanschmidti ning Enn Pandi kommentaare võib küll teha järelduse, et Infortar Tallinki aktsiatest praegu loobuda ei plaani.

Nendele kahele börsiteatele järgnenud reaktsioonid olid minule üllatavad. Mitmed kohalikud finantsasutused otsustasid suuromanike vahetusest teatanud Olympicu aktsiat osta. Seda vaatamata tagasihoidlikule ülevõtupakkumisele, mida uus suuromanik kaasaktsionäridele pakub. Tallinki rajajate kinnitused, et Infortar pole praegu laevafirma osalust müümas, tekitasid aga eile börsil tõelise hinnasula ning Tallinki aktsia odavnes päevaga 11 protsenti.

Otsustasin eile hommikul nende kahe eelmise nädala pommuudise valguses investeerida Tallinkisse ehk ostsin laevafirma aktsiaid. Olympicu aktsia ei tundunud mulle pärast Armin Karu otsust enam põnev investeerimisvõimalus. Järgisin väikeinvestorina põhimõtet, et pole mõtet ujuda suuromanikule vastassuunas, vaid mõistlikum on võtta suuromanikule tuulde. Just seetõttu eelistasingi Olympicule Tallinkit.

Esindasin vähemust, sest Tallinki aktsia hinda vedas eile alla seniste väikeaktsionäride müügihuvi, mistõttu tegi aktsia läbi suure kukkumise. Miks tormasid osad investorid reedel avaldatud uudiste mõjul Tallinkit müüma?

Üks põhjus võib olla ettevõtte juhi vahetus. Taolisi muudatusi tehakse tavaliselt olukorras, kus senine juht on teinud midagi valesti või pole suutnud püstitatud eesmärke täita. Tallink Grupi juhatuse esimehe vahetuse põhjustest pole avalikkus asjaosalistelt selgitusi saanud. See võiks investorid muuta ettevaatlikuks ja ärgitada aktsiat müüma. Võimalik, et tippjuhi vahetuse põhjustest saame aimu järgmiste kvartalite majandustulemustest.

Teine ohumärk on see, kuidas uus juht leiti. Ain Hanschmidt ütles eile ilmunud Eesti Päevalehes, et otsuse langetas nõukogu esimees Enn Pant, kes ka uue juhi leidis. Mulle jäi sellest kommentaarist mulje, et Hanschmidt distantseerus uue juhi palkamisest.

Miks mind aga juhi vahetus ei seganud Tallinkisse investeerimisel? Põhjusi on mitmeid. Esiteks pole väga olulist vahet, kelle pihus on Tallinki pardal parasjagu rooliratas. Kaptenisillal istuvad ikkagi Pant ja Hanschmidt ehk jälgivad, et laev hoiaks õiget kurssi.

Teiseks ei lahku senine juht Janek Stalmeister juhatusest, firma juhtkonda tuuakse täiendavat jõudu juurde. Stalmeisteri tugevuseks on finantsid, Tallinki suguse firma juhtimiseks võib aga sellest jääda väheks. Laevafirma kõige olulisemaks müügimeheks on ettevõtte juhatuse esimees. Sellest vaatepunktist võib Paavo Nõgene olla hea valik. Lisaks on ta olnud aktiivne väikeinvestor ehk oskab börsifirmat vaadata ka väikeinvestori pilguga.

Tegelikult ei langetanud aga ma eile Tallinki aktsia ostuotsust juhtkonnas toimunud muutustest lähtudes. Ostulainele tõukas mind Infortari otsus jätkata Tallink Grupi ühe suuromanikuna ning Ain Hanschmidti kommentaar ettevõtte möödunud nädalasele aktsia hinnale. Nimelt ütles Hanschmidt, et Tallinki reedel 1,2 euro tasemel sulgnud aktsia on börsil liiga odav. See hind jääb alla Tallinki raamatupidamislikule väärtusele. Tasakaalustuseks tuleb öelda, et mitmete asjatundjat arvates on Tallinki aktsia praegu liiga kallis.

Mina igatahes lugesin Tallinki reedesest börsiteatest välja selle, et erinevalt Armin Karust ja Olympicust ei ole Ain Hanschmidt ning Enn Pant nõus müüma Tallinkit odavalt. Ja kui selle vihje peale aktsia hind eile veel 11 protsenti langes, siis tundus rumal jätta tekkinud võimalus kasutamata. Ootan nüüd koos Pandi ja Hanschmidtiga järgmist võimalikku ülevõtupakkumist ning seda ootamist aitab meeldivamaks muuta laevafirma makstav regulaarne dividend.

 

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: