USA rahastab miljonitega Baltimaade laskemoona- ja varustushankeid

USA ja Balti riikide presidendid pressikonverentsil.
USA ja Balti riikide presidendid pressikonverentsil. Autor/allikas: Andrew Harnik/AP Photo/Scanpix

USA plaanib eraldada Baltimaadele ligi 100 miljonit dollarit suurekaliibrilise laskemoona hankimiseks ja üle 70 miljoni väljaõppe- ja varustusprogrammidele, et tugevdada kolme riigi relvajõude, seisab nelja riigi presidentide teisipäeval vastuvõetud ühises julgeolekudeklaratsioonis.

Dokumendist selgub, et USA jätkab kaitse- ja julgeolekutaristu arendamist Baltimaades, Eesti, Läti ja Leedu riikliku vastupanuvõime tugevdamist ning kaitsevõime arendamist läbi julgeolekuabiprogrammide nagu välisriigi sõjaline rahastamine (Foreign Military Financing - FMF) ja rahvusvaheline sõjaline haridus ja väljaõpe (International Military Education and Training - IMET).

Seni on Ühendriigid andnud Balti riikidele IMET programmi raames 3,5 miljonit dollarit aastas, et 150 tudengit saaksid end ametlikult USA sõjaväeakadeemiates koolitada, nähtub deklaratsioonist.

Dokumendis seisab ka, et üle 5000 USA sõduri osaleb sel aastal Baltimaades toimuval NATO õppusel Saber Strike.

Energiajulgeoleku valdkonnas plaanivad Ühendriigid tugevdada Baltimaade energeetikasektorite vastupanuvõimet, pakkudes ekspertiisi küberrünnakute ennetamiseks, tuvastamiseks, tõrjumiseks, ärahoidmiseks ja nendest taastumiseks ja tehnilist abi energiaallikate mitmekesistamise projektidele, mille seas on ka Balti ja Euroopa elektrivõrkude sünkroniseerimine, kirjutatakse deklaratsioonis.

Kultuurivaldkonnas eraldab USA kolm miljonit dollarit ühiskonna ja institutsioonide vastupanuvõime tugevdamiseks desinformatsioonile läbi sõltumatute meediaväljaannete ja rahvusringhäälingute tugevdamise ning meediaalase kirjaoskuse tõstmise piirkonnas, seisab dokumendis.

Selles lisatakse, et Eesti, Läti ja Leedu iseseisvuse 100. aastapäeva auks kaasavad Ühendriigid üle 100 Baltimaade noore USA rahastatud õpilasvahetusprogrammidesse.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: