Kaju: Balti riikide kohtumine Trumpiga on üks teetähis

Foto: ERR

Poliitikavaatleja, poliitika.guru toimetaja Andreas Kaju kommenteeris, et Balti riikide presidentide kohtumine USA presidendi Donald Trumpiga oli osa diplomaatilisest mängust ja üks teetähis.

Kaju tõi "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus välja, et kohtumistele järgnenud pressikonverentsil rõhutasid riigipead sündmuse meeldejäävust ning rõõmustasid Balti riikide 100. sünniaastapäeva üle.

Ta märkis, et Balti riikide presidendid leidsid igaüks kohtumisest just oma kodusele auditooriumile tähtsaid teemasid, mida pressikonverentsil välja tuua.

Kaju sõnul ei olnud visiit aga kindlasti ainult Eesti, Läti ja Leedu 100. sünnipäeva tähistamine.

"Ka telepildist võis näha meie välis- ja kaitseministri kohalolekut. Seal toimub ridamisi kohtumisi ja see on osa pikast diplomaatilisest mängust, see on üks teetähis," rääkis poliitikavaatleja.

"Kindlasti on meil asju, mida nende kohtumiste raames küsiti vastastikku, kindlasti kaitsekoostöö vallas. Mõni naaberriik on uljamalt välja reklaaminud neid teemasid enne kohtumist, puudutagu need õhukaitset või roteeruva pataljoni suuruse üksuse saamist Balti riikidesse," lisas ta.

Pressikonverentsil tunnustas Trump, et Balti riigid kulutavad kaitsele kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust (SKT). Kaju sõnul tema midagi konkreetsemat ei oodanud, sest polnud ka põhjust.

"Need teemad, kus edasiminekut ka selle visiidi raames toimus - ka teistel kohtumistel, mida tehti Washingtonis - arvan, et arenguid on piisavalt, aga mitte selliseid, mida presidentide tasemel oleks või saaks välja rääkida. Peame vaatama pilti ka USA presidendi pilgu läbi - temal on omad huvid, ta tahab kasutada igat võimalust, et rääkida kahest protsendist ja liitlaste panusest või selle puudumisest. Eesti, Läti ja Leedu andsid talle seekord positiivse võimaluse seda teemat rõhutada," sõnas ta.

Kaju märkis, et kuigi pressikonverentsi sõnavõttudes presidendid Venemaa teemat ei puudutanud, siis kohtumistel kindlasti Venemaast räägiti.

"Olen kindel, et erinevalt pressikonverentsist, kohtumisel oli see "suur karu" toas olemas. See oli tegelik teema. Kui räägime ühest eksistentsiaalsest teemast, millest ameeriklastega rääkida, siis see ongi Venemaa, aga pressikonverentsile tulenevalt Trumpi poliitilistest huvidest see teemana ei mahtunud," kommenteeris Kaju, kui pressikonverents ei olnud veel lõppenud.

ERR-i ajakirjanik Maria-Ann Rohemäe tõstatas Venemaa-teema.

"Nagu spekuleerisime, et Venemaa jutuks oli, nüüd jõudis see ka pressikonverentsile. Trump pikalt arutas enda suhte üle Putiniga," märkis Kaju.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: