Setud said omakeelse Eesti Vabariigi põhiseaduse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Setumaal tõlgiti ja anti välja setukeelne Eesti Vabariigi põhiseadus. Tegemist on olulise verstapostiga, mis näitab setude tugevat soovi hoida oma keelt elujõulisena.

Paragrahv 52. Kohtades, kus enamiku elanike keel ei ole eesti keel, võivad kohapealsed omavalitsuse seaduse paika pandud piirides ja korra järgi kasutada sisemise asjaajamise keelena piirkonna püsielanike enamuse keelt.

Seda on siis Setomaa vald teinud.

Senini on setu keelde tõlgitud neli evangeeliumit, mida Setumaal kasutatakse setukeelse jumalateenistuse läbiviimiseks. Setu keelde on aga pandud ka Eesti iseseisvuse manifest. Nüüd on algtekstide kõrval oma koha leidnud ka setukeelne Eesti Vabariigi põhiseadus.

"Ja nüüd on väga hea, et meil on olemas selle riigi põhiseadus, kus me elame, seto keeles, et me saaks sellest hästi aru. Vaadake, kui me loeme sellest kirjakeelsest põhiseadusest mobiliseerimine ja demobiliseerimine, siis suurem osa inimestest ei saa sellest aru, mida see tähendab. Aga kui öeldakse väkke kutsumine ja väe koju laskmine, on kõigile selge, mis see tähendab," põhjendas teose väljaandmist Setomaa kultuurivedosnik Aare Hõrn.

Põhiseaduse setu keelde panemise ideele tuli õigusajaloo professor Peeter Järvelaid, kes sai kingituseks Läti põhiseaduse kümnes keeles.

"Kõik need suurte rahvaste keeled seal, ja järsku vaatan, et liivi keeles seal ja latgale murdes ja niimoodi. Ta annab väiksele rahvale usku ja teiseks ta annab meie ajudele põhjust, sellepärast et nii, nagu Paul Hagu täna siin rääkis, et tegelikult selle tõlkega tekkis täitsa palju juriidilisi sõnu seto keelde juurde. Nii et me võime öelda, et täna me elame kaasa ühele olulisele hetkele, kui elav setu keel areneb," selgitas setukeelse põhiseaduse idee autor Peeter Järvelaid.

Põhiseaduse pani setu keelde rahvaluuleteadlane Paul Hagu, raamatu andis välja Setumaa oma kirjastus Seto kiri.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: