Ungarlased valivad parlamenti

Foto: SCANPIX / SIPA

Ungari peaministrilt Viktor Orbánilt ja tema Fideszi parteilt oodatakse võitu pühapäevastel parlamendivalimistel, mis annaks talle kolmanda ametiaja.

Probleemiks võib saada valimisaktiivsus.

Viimasel kihutuskoosolekul, mis peeti laupäeval Budapestist edelas Székesfehérváris, kannustas Orbán toetajaid kindlasti valima tulema.

"Sellest ei piisa, et enne valimisi ees olla, peame tulema esimeseks ka valimispäeval," ütles peaminister ja meenutas Fideszi kaotust 2002. aasta valimistel, kus neid samuti soosikuks peeti.

Arvamusküsitluste põhjal edestab marurahvuslik Fidesz 20-30 protsendipunktiga oma lähimat rivaali, valimiskampaanias tsentri poole liikunud paremäärmuslikku erakonda Jobbik. Võistlejat ei ole karta sotsialistidest.

Pärast pingelist ja tihtipeale vaenulikku valimiskampaaniat ei ole aga kindel, kas Fidesz säilitab 199-liikmelises parlamendis kahekolmandikulise enamuse. Analüütikute hinnangul peaks valimisaktiivsus selleks olema üle 70 protsendi.

Opositsioon loodab, et kodanikud ei ole 2010. aastast võimul oleva Orbániga rahul ning tema positsiooni kõigutavad ka mitmed korruptsiooniskandaalid, mis ümbritsevad tema lähikondlasi.

Esimesi tulemusi on oodata tund või kaks pärast seda, kui jaoskonnad pühapäeval kell 19.00 suletakse.

"Ratsionaalne loogika ütleb, et Fidesz võidab, aga õhus on midagi, mis osutab üllatusele," ütles analüütik Gábor Török.

Ungaris on kasutusel peamiselt ühemandaadiliste valimisringkondadega majoritaarne valimissüsteem, mille alusel võidab mandaadi enim hääli kogunud partei või kandidaat. Süsteemi võttis kasutusele Fidesz, kui ta võimule tuli, ja see kindlustab talle ülekaalu killustatud opositsiooniga võrreldes.

Hiljutistel kohaliku omavalitsuse järelvalimistel jäi Fidesz aga ootamatult kaotajaks, sest opositisoon koondus ühe sõltumatu kandidaadi taha. Seda taktikat soovitab opositsioon oma valijatele ka seekord.

Küsitlused näitavad, et umbes 40 protsenti Ungari kaheksast miljonist valijast pole veel otsustanud, kelle poolt hääletada.

"Euroopa kohale on kerkinud sisserände tõttu tumadad pilved. Riigid lakkavad olemast, lääs variseb kokku ja Euroopa ei saa isegi aru, et on vallutatud," hoiatas Orbán aasta alguses oma kõnes olukorrast riigis.

Valimisjaoskonnad suletakse Eesti aja järgi kell 20.00 õhtul.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: