Ungari tõrjus ÜRO inimõigusvoliniku kriitikat rände teemal

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Ungari peaminister Viktor Orban. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ungari tõrjus kolmapäeval ÜRO kriitikat pärast seda, kui maailmaorganisatsiooni inimõigusametnik oli nimetanud peaminister Viktor Orbánit hiljutiste immigrantide aadressil tehtud märkuste tõttu rassistiks.

"ÜRO inimõigusamet (UNHCR) on alustanud Orbáni ja Ungari rändepoliitikaga kaklust," ütles välisminister Péter Szijjártó, nimetades UNHCR-i "äärmuslikuks immigratsioonimeelseks lobiks".

"Me võtame kindad käest...astume lahingusse ja ei lase Ungarisse ühtegi ebaseaduslikku immigranti," sõnas ta.

ÜRO inimõigusvolinik Zeid Ra´ad Al Hussein nimetas veebruaris Orbánit ksenofoobiks ja rassistiks pärast seda, kui Ungari valitsusjuht oli kuulutanud kõnes, et riik "ei taha meie nahavärvi segamist teistega".

Szijjártó reageeris sellele üleskutsega Zeidile tagasi astuda, kuid inimõigusvolinik teatas teisipäeval avalduses, et "on aeg hakata härra Orbáni sugustele hirmutajatele vastu". "Ma jään iga sõna juurde...vihkamine on plahvatusohtlik jõud ja ei võida - ei Euroopas ega täna," sõnas Zeid.

Ungari võimupartei Fidesz eesotsas Orbániga on teinud immigratsioonist 8. aprilli parlamendivalimiste peateema, väites, et moslemite ja aafriklaste tulv Euroopasse kujutab Euroopa kultuurile eksistentsiaalset ohtu.

Peaminister on süüdistanud ka ungari-ameerika miljardärist filantroopi George Sorost ning ÜRO-d soovis täita riik migrantidega.

Teisipäeval postitati Facebooki video, milles Orbáni personaliülem János Lázár võtab sõna ühes Austria pealinna Viini linnajaos, öeldes, et "valged kristlased" on selle hüljanud ja immigrandid on selle üle võtnud.

Lázári sõnul on linnaosa immigrantide kohaloleku otsesel tulemusel muutunud räpasemaks, vaesemaks ja selles on sagenenud kuritegevus. Viini poliitikud, nende seas ka parempopulistliku Vabaduspartei liikmed, kritiseerisid vastuseks seda, kuidas videos linna kujutatakse.

Lázár ütles kolmapäeval, et Facebook "tsenseeris ja kustutas" videot sisaldanud postituse pärast seda, kui Austria sotsiaaldemokraadid nõudsid selle mahavõtmist.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: