Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

E-eksamini läheb veel aastaid

Esmaspäeval teevad abituriendid eesti keele eksamit, mis on esimene kolmest kohustuslikust riigieksamist. Et eksamimaterjali rangelt turvatud teekond õpilasteni ei oleks nii keeruline ja kulukas, testib Innove juba mõnda aega elektroonilist eksamit. Selle teostumiseni läheb aastaid aega, kuna paljudes koolides ei ole näiteks veel piisavalt arvuteidki.

Ettevalmistused eesti keele eksamiks on Innoves käinud aasta aega. Tänaseks on tulemus lukustatud uste taga Innove kontoris ootamas esmaspäeva hommikut, mil Harjumaa ja Tallinna koolijuhid saavad pakkidele järele tulla. Eksamimaterjal koos juhistega on pakendatud turvaümbrikesse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui keegi peaks enne eksami algust midagi püüdma siin avada, siis on see tuvastatav ja nähtav. Teatavasti riigieksamitel on kohustuslikus korras juures ka majavälised koolidega mitteseotud välisvaatlejad," selgitas Innove testide keskuse juht Rain Sannik.

Neljapäeva õhtul saadeti pappkastidesse suletuna välja kõikide teiste maakondade turvaümbrikud, mille jagavad eksamipäeval kohapeal laiali Innove allüksused. Pärast eksamit pakitakse kõik jälle turvaliselt kokku ja eksamid liiguvad hindamiseks tagasi Innovesse.

"Kogu see tegevus eeldab rangete konfidentsiaalsusnõuete järgimist. Hindajad on üle Eesti kas siis tegevõpejad või ülikoolide vastavad eksperdid, õppejõud, kes seda tööd teevad ja kes on haridusministeeriumi poolt käskkirjaga määratud," rääkis Sannik.

E-riigis tekib paratamatult küsimus, kas eksamitel ei oleks aeg samuti arvutisse liikuda.

"Koolidel ei ole mitte midagi selle vastu, kui mingil kellaajal saavad eksamitööd avalikuks, trükime välja ja viime ruumidesse või tehakse need hoopis elektrooniliselt. Küsimus on selles, kes need kulud ikkagi katab, kas kõikides koolides on olemas võimekus kvaliteetselt neid töid paljundada, välja trükkida ja kätte anda," kommenteeris Tallinna inglise kolledži direktor Toomas Kruusimägi.

Elektroonilise eksami katsetamine Eestis käib, kuid see eeldab väga põhjalikku ettevalmistust.

"E-vorm kindlasti - selles suunas liigutakse, aga nii kaua, kuni ei ole eeldused täidetud selleks - nii digitaristu kui ka muud asjasse puutuvad tingimused -, seni me saame rääkida veel mõne aasta jooksul," ütles Sannik.

Inglise Kolledži õpilaste ootused esmaspäevasele eksamile on erinevad.

"Väike värin on ikka sees, aga pigem ikka ootusärevalt, et saaks ära teha," ütles Elisabeth.

"Minu jaoks on samuti väga tähtis. Üritan sisse saada Tartu ülikooli ja seal on eesti keele eksam väga oluline," selgitas LIisa.

"Minu jaoks see nii palju ei mõjuta, kuna TTÜ-sse sisse saamiseks on minul vaja saada 50 punkti ja see ei ole probleem," ütles Ivar.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: