Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod: riigieksamite aeg algas teadmisteprooviga eesti keeles

{{1523851380000 | amCalendar}}

Esmaspäeval alanud riigieksamite perioodi avas eesti keele eksam, millele on registreerunud 6772 gümnaasiumi ja kutseõppeasutuse lõpetajat. Teisipäeval toimub eesti keel teise keelena eksam, kuhu on end kirja pannud 2101 eksamitegijat.

Eesti keele riigieksam on kaheosaline ning sellega mõõdetakse lugemis- ja kirjutamisoskust. Eksamitöös on neli varianti, millest õpilane valib ühe.

Lugemisosa ülesanded tuginevad tekstidele, mis esindavad ilukirjandust, publitsistikat ja populaarteadust. Kirjutamisosas tuleb eksaminandil luua 400-sõnaline arutlev kirjand ning see pealkirjastada.

Eesti keele riigieksam algas kell 10 ja lõppeb kell 16.

Täpsem info eksami sisu kohta avaldatakse Innove kodulehel hiljemalt kell 16.

Kell 10 tervitas raadio vahendusel abituriente riigieksamite alguse puhul haridus- ja teadusminister Mailis Reps. Oma pöördumises märkis minister, et praeguses ühtaegu huvitavas ja heitlikus maailmas on vaja osata mõista ja mõtestada seda, mis meil on pärandina eelkäijatelt, aga ka seda, mida on vaja uuendada või koguni mida uut on tarvis luua, et tulla toime ettenägematute olukordadega.

Reps nentis, et kool ei saa õppureile kunagi kaasa anda retseptiraamatut, kus ja kuidas kogutud teadmisi kasutada, vaid tarku otsuseid tuleb ikka ise teha ning esimene tähtsam otsus tuleb langetada juba jaanipäevaks – mida teha pärast gümnaasiumi lõpetamist.

"Ma ei saa jätta ütlemata, et te olete kadestamisväärselt põnevas eluetapis. Kõik on ees ja kõik on võimalik. Kes läheb kutsekooli, kes rakenduskõrgkooli, kes ülikooli, kes tööle. Häid valikuid edasiseks on mitmeid," sõnas minister.

Eesti keele eksamiks soovis Reps, et abituriendid näitaks parimat eksamiülesannete mõistmist ning kaunist eesti keele kasutust. "Eestis elab palju erinevaid rahvusi ja kõigile pole eesti keel emakeeleks, kuid meie riigikeelena ühendab ta meid kõiki ja aitab mõista meie ühiseid püüdlusi riigina ja ühiskonnana."

Oma sõnavõtu lõpetas Reps Ivar Ivaski sõnadega:

"Ma elan kindlalt omas keeles,

kus iga sõna on mu sünnikoht.

On ängistusi minu meeles,

kuid ainult keeles hajub nende oht."

Teisipäeval toimub eesti keele teise keelena riigieksami kirjalik osa, eksami suuline osa viiakse läbi 18. ja 19. aprillil.

Eksam mõõdab keeleoskust B2-tasemel ja koosneb viiest osaoskusest – kirjutamine, kuulamine, lugemine, keele struktuur ja rääkimine. Eksami kirjalik osa algab kell 10 ja lõppeb kell 14.30.

Eksamiperioodi alguse puhul tervitab raadios eksamitegijaid haridus- ja teadusminister Mailis Reps. Ministri pöördumist saab kuulata esmaspäeval kell 10 Vikerraadios ja teisipäeval kell 10 kanab pöördumise üle Raadio 4.

Riigieksamite periood jätkub 4. mail toimuva inglise keele eksamiga ning lõppeb 25. mail matemaatika eksamiga. Võõrkeele riigieksameid asendavad prantsuse, saksa ja vene keele rahvusvahelised eksamid toimuvad aprillist juunini. Riigieksameid teeb tänavu kokku ligi 10 000 õpilast.

Riigieksamite tulemused avalikustatakse hiljemalt 20. juuniks infosüsteemis EIS https://eis.ekk.edu.ee/ ja riigiportaalis www.eesti.ee

Lisainfo riigieksamite kohta on leitav: www.innove.ee/eksamid-ja-testid/riigieksamid/

Toimetaja: Marek Kuul, Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: