Suur osa keskkonnaministeeriumis põlengu tõttu kannatanud e-teenustest on taastatud

{{1524130320000 | amCalendar}}
Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Tallinnas Mustamäel süttis neljapäeval keskkonnaministeeriumi haldusalasse kuuluva maa-ameti hoones ministeeriumi serverite ruum, mistõttu on häiritud oluliste infosüsteemide töö. Suur osa süsteemidest saadi õhtuks tööle.

"Põleb keskkonnaministeeriumi infotehnoloogia serveriruum. Suitsu tuleb eelkõige sellest ruumist, kus on maa-ameti serverid. Asi võis alguse saada UPS-idest," ütles keskkonnaminister Siim Kiisler päeval valitsuse pressikonventsil talle laekunud sõnumite põhjal.

Kiisleri sõnul mõjutab põleng kõiki riigi infosüsteeme, mis kasutavad maa-ameti kaardiinfot ning maa-ameti andmete kasutamine võib olla häiritud teadmata ajaks.

Mustamäe teel asuvas hoones lülitati elekter välja, mistõttu olid ka teised ministeeriumi IT-teenused maas ning puudus ka võimalus neile helistada.

Ministeeriumi IT-juht Marko Arula ütles ERR-ile, et teenused on suuresti häiritud seetõttu, et konditsioneeride süsteem on kolmel serveriruumil ühine. "Seetõttu ei saa me kahte ülejäänud serveriruumi käigus hoida," ütles ta päeval.

"Kõige tõenäolisemalt juhtus UPS-iga midagi, kas see plahvatas või midagi sellist. Sellest tekkis tahmapilv ja pealtnäha rohkem midagi teinud pole, kui ülejäänud aparatuuri määrinud," lisas Arula.

Kogu info on tema sõnul varundatud. "Praegu küll ei tundu, et me mingit infot kaotaksime. Andmete varundamine on meil olnud korralik ja selle pärast ma ei muretse," ütles Arula

"Selles konkreetses ruumis, kus õnnetus juhtus, oli ainult üks osakene mingisuguseid teenuseid, peaasjalikult olid need geoinfot töötlevad süsteemid, e-kataster on tõenäoliselt vist põhiline, mis võis kannatada saada," selgitas Arula.

Kella 12.50-ks oli põleng ministeeriumi pressiesindaja teatel kontrolli alla saadud. Ministeerium ja ministeeriumi infotehnoloogia keskus tegelevad asjaolude väljaselgitamisega.

Põhja päästekeskus kinnitas, et tulekahju sai alguse serveruruumis asuvatest varutoiteallikatest ehk UPSist.

Suur osa e-teenustest on tööle saadud

Kella 20 ajal kinnitas Arula ERR-ile, et suur osa e-teenustest on tööle saadud. Teiste hulgas on töökorras näiteks ilmateenistuse keskkonnad.

Ta tõdes, et päris kõike ei pruugi veel ka reedel korda saada.

"Enamik kesksüsteeme on tagasi tööl. Suurimad probleemid on maakatastriga, mis sai kõige rohkem pihta," rääkis Arula.

"Homne päev võib veel olla, et ei saa mõnd olulist teenust tööle," lisas Arula ja märkis, et ilmselt võidakse panna tööle mingid varuvariandid.

Keskkonnaministeerium teatas, et püüab tulekahju tõttu rivist väljas olevad e-teenused taastada järk-järgult.

Kõige rohkem võib ministeeriumi kinnitusel aega võtta maa-ameti kodulehe ning kaardirakenduste töö taastamine, sest serveriruumi vastav osa sai enim kahjustusi.

Põleng serveriruumis. Foto: Marko Arula

Keskkonnaministeeriumi ja selle haldusala veebiküljed pole ligipääsetavad. Autor: ERR

 

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Priit Luts, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: