Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vaata, millised on eestlaste TOP12 salasõnad

Arvutiklaviatuur.
Arvutiklaviatuur. Autor/allikas: mrseb/Creative Commons/ (CC BY-ND 2.0)

Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) avaldas oma aastaraamatus 12 levinumat salasõna, mida Eesti inimesed kasutavad.

Eesti kasutajate 12 levinumat salasõna:

1. 123456

2. parool

3. qwerty

4. 123456789

5. lammas

6. 12345

7. minaise

8. maasikas

9. kallis

10. killer

11. armastus

12. lollakas

Allikas: CERT-EE3

 

RIA aastaraamatus kirjutatakse, et paroolide peatset surma on ennustatud aastaid.

"Möödunud aasta tõi uuenduse 15 aastat kehtinud paroolisoovitustesse. USA standardiamet NIST asendas 2003. aastast kehtinud suunised, mis kirjeldasid turvalist parooli kui kombinatsiooni suurtest ja väikestest tähtedest, numbritest ja erimärkidest. Muutuse põhjus on lihtne: nõuded on liiga keerukad ja nende tõhusus küsitav. Uued soovitused seavad kasutajale realistlikumad ootused ning panevad rohkem rõhku teenusedisainile, mis toetaks kasutaja andmete turvalisust. Soovituste tuum on lihtne: parool peab olema pikk ning keskkond peaks võimaldama mitmeastmelist autentimist."

Mitmeastmeline autentimine on turvalise alternatiivina ammu kättesaadav ka massiteenustes nagu Google ja sotsiaalvõrgustikud, samuti on selle kasutusmugavus aastatega märgatavalt paranenud. Kasutusaktiivsus seevastu on endiselt nigel – näiteks Google’i 2011 . aastast pakutava kaheastmelise autentimise (2FA) on seadistanud alla 10 protsendi Google’i teenuste kasutajatest.

Eesti 15-aastane kogemus ID-kaardi ja selle alternatiivide mobiil-ID ja Smart-IDga näitab paremaid tulemusi, ent needki on universaalsest kasutusest kaugel. Näiteks riigiportaali eesti.ee sisenemiseks kasutab ID-kaarti või mobiil-IDd kolm külastajat neljast, ülejäänud sisenevad pangalingi kaudu, kasutades enamasti koodikaarte.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: