Luhamaa piiripunkti Eesti poolel pole tulevikus passi näidata tarvis ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Luhamaa piiripunktis alustati automaatiseeritud piiriületuse katsetamisega, mis tähendab seda, et edaspidi ei tule süsteemi kasutajatel Eesti-poolsel piiril passi näidata. Uue süsteemiga vaadatakse tulevikku ning loodetakse tagada senisest kiirem ja mugavam piirületus Eestist väljuval suunal.

Automatiseeritud piiriületus on mõeldud kõigile Eesti kodanikele, kellel on Eesti pass ning kes on vanemad kui 12 eluaastat. Lihtsustatud piirületus ise saab aga alguse ootealast, kus tuleb nii ehk naa broneerida auto järjekorranumber, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Pärast selle registreerimist registreerivad nad ära oma reisidokumendi vastavas automatiseeritud piiriületuskioskis, saabuvad piiripunkti, valivad selleks ettetähistatud raja," kirjeldas Kagu piiripunkti juht Andrus Reimaa.

Selleks, et kiirest piiriületusest Luhamaal ka päriselt osa saada, on tähtis jälgida, missuguses reas oma autoga olla ja Luhamaal on selleks reaks number neli, kus on ka tähis "registreeritud reisijad". Vastasel juhul see süsteem lihtsalt ei toimi.

"Sellel hetkel, kui sõiduk liigub ootealalt piirikontrollitsooni, toimub andmebaasides isikuandmete kontroll. Kui kõik on hästi, vaatab ametnik asjad üle, vaatab üle sõiduki ja kui kõik on korras, annab piiriületus korralduse," rääkis Reimaa.

Lisaks ametlikule süsteemi katsetajale leidus täna ka esimesi tavapiiriületajaid.

"Praegu katsetame esimest korda," ütles piiri ületanud Gerli Pihel, kes ei pidanud uut võimalust keeruliseks. "Siin praegu ei saa aru, mis täpselt peab tegema, aga edaspidi on ilmselt kiirem".

Sisuliselt hoiavad inimesed edaspidi kokku passikontrolli aja. Päris autost väljumata aga esialgu veel piiril ei pääse, sest jätkuvalt on vaja teha ka visuaalset autokontrolli.

"Tuleviku mõistes, kui me saame selle pilootprojekti ära realiseeritud, kui kõik hästi positiivselt läheb, siis me kindlasti hakkame rakendama ka seda, et kes on olnud seadusekuulekad isikud, on see ka profiilipõhise kontrolli ametniku enda otsustada, kas ta üldse laseb isikul sõidukist välja tulla," märkis Reimaa.

Uuele süsteemile on kõrged ootused ning lootus, et tulevikus saavad seda kasutada kõik Euroopa Liidu kodanikud

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: