Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA senat kinnitas Gina Haspeli CIA uueks juhiks

CIA uus juht Gina Haspel senatis.
CIA uus juht Gina Haspel senatis. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

USA senat kinnitas neljapäeval Gina Haspeli Luure Keskagentuuri (CIA) uueks juhiks.

Haspel (61) on esimene CIA naisjuht. Ta võttis ameti üle Mike Pompeolt, kellest sai hiljuti välisminister.

Ametissenimetamist toetas hääletusel 54 senaatorit, 45 oli vastu.

CIA-s 33 aastat töötanud Haspel oli seotud terrorismis kahtlustatute piinamisega. Mitmed rahvasaadikud muretsevad seetõttu tema ametissenimetamise pärast ja pelgavad, et see saadab maailmale vale signaali. Haspel juhtis pärast 2001. aasta 11. septembri rünnakuid 2002. aastal Tais salavanglat, kus kasutati Al-Qaeda kahtlusaluste ülekuulamisel uputamise matkimist.

Haspel lubas senati luurekomisjonile, et ei taaskäivita 2002.-2005. aasta ülekuulamisprogrammi, mille käigus kinnipeetavaid piinati.

Haspeli kandidatuur tekitas erimeelsusi nii Vabariikliku kui ka Demokraatliku Partei siseselt. Lõppastmes toetas ametissenimetamist suurem osa vabariiklasi ja kuus demokraati. Hääletusel ei osalenud vabariiklane John McCain, kes võitleb ajuvähiga ja on Haspeli ametissenimetamise vastu.

Senati enamuse juht vabariiklane Mitch McConnell ütles, et Haspel on "õige naine õigel ajal" CIA-d juhtima.

Haspel "näitas üles siirust, põhimõttekindlust ja otsekohest lähenemist" kogu kinnitamismenetluse ajal ning on "vaikselt ära teeninud" luurekogukonna juhtide "austuse ja imetluse", lisas McConnell hääletuse eel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: