USA luureraport: Venemaa üritab võimuvaakumite teket ära kasutada

{{1548836160000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Põhja-Korea ei kavatse tuumarelvadest loobuda, leidis USA luurekogukond maailma ohuhinnangu raportis. Lisaks peavad luurejuhid endiselt ohuks äärmusrühmitust ISIS, millel on tuhandeid võitlejaid Iraagis ja Süürias, ning Venemaad, Hiinat ja Iraani.

Raportit tutvustavad USA luurejuhid esinesid teisipäeval senati luurkomitee ees, et rääkida peamistest julgeolekuohtudest, millega praegu silmitsi seistakse, vahendasid ERR-i teleuudised ja BBC.

Riikliku luurejuhi Dan Coatsi sõnul tuleb aina rohkem tähelepanu pöörata kübervõimekusele, sest Venemaa, Hiina, Põhja-Korea ja Iraan on valmis nõrkusi selles vallas oma huvides ära kasutama.

"Meie hinnangul näevad välisagendid 2020. aasta USA valimisi kui võimalust oma huvisid edendada. Me eeldame, et nad täiustavad oma võimekust ja lisavad uusi taktikaid," rääkis luuredirektor (DNI) Dan Coats kongressis raportit tutvustades.

Raportis märgitakse, et Venemaa jätkab USA-le väljakutsete esitamist, eriti paikades, kus Moskva võib tunnetada USA taandumist või soovimatust võimutühikut täita. Kuigi majanduslik olukord on president Vladimir Putini populaarsust vähendanud, on Kreml endiselt võimeline korraldama mõjutusoperatsioone ja ka piiratud sõjalisi operatsioone.

Euroopa puhul hoiatab raport, et Brexit, eurovalimised ja EL-i juhtide vahetumine võivad piirata võimekust Venemaa ja Hiina mõjuvõimu kasvule vastu seista, eriti olukorras, kus osa liikmesriike näiteks toetab Moskva-vastaste sanktsioonide leevendamist.

Samuti rõhutas Coats, et Põhja-Korea ei kavatse suure tõenäosusega tuumarelvadest loobuda. Vaatamata sellele, et pärast kohtumist president Donald Trumpiga lubas diktatuuririigi liider Kim Jong-un selle poole püüelda.

"Nende juhtide jaoks on tuumarelvad kriitilise tähtsusega režiimi ellu jäämiseks," nentis luuredirektor.

Iraan raporti kohaselt hetkel tuumarelvi ei valmista, kuid riigi regionaalsed ambitsioonid ja kasvav sõjaline võimekus võivad tulevikus USA huve ohustada.

Luurejuhid peavad endiselt ohtlikuks ka äärmusrühmitust ISIS, millel on nende sõnul tuhandeid võitlejaid Iraagis ja Süürias. Trump teatas möödunud kuul, et USA väed lahkuvad Süüriast võimalikult kiiresti, sest ISIS on võidetud.

"See on kindlasti tõsi, et ISIS on kaotanud suurel hulgal juhte ja pea täielikult ilma jäänud kontrollist erinevate piirkondade üle, aga loomulikult on nad endiselt ohtlikud. Me kavatseme teha paljud tööd, et missioon lõpetada, ja see on üks näide piirkondadest, kus peame ka edaspidi olukorda tõsiselt jälgima," selgitas Haspel.

Trump: ISIS on peagi hävitatud, lepe Põhja-Koreaga võimalik

USA president Donald Trump võttis kolmapäeval samuti sõna luureraporti asjus, mis tegi tema avaldustest erinevaid järeldusi.

Trump kinnitas oma säutsudes, et ISIS saab peagi hävitatud ning et on olemas reaalne võimalus Põhja-Korea tuumarelvitustamiseks. 

Trump Iraani teemal: naiivsed luureametnikud peaksid tagasi kooli minema

Iraani teemal aga leidis Trump, et luureteenistused on liiga pasiivsed ja naiivsed ning et luureametnikud peaksid tagasi kooli minema. 

Toimetaja: Laur Viirand, Maria-Ann Rohemäe

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: