Baieri uus seadus nõuab riste kõikides avalikes hoonetes ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Baieri liidumaa peaminister Markus Söder leiab, et ristid avalikes kohtades aitavad baierlastel säilitada oma identiteeti.
Baieri liidumaa peaminister Markus Söder leiab, et ristid avalikes kohtades aitavad baierlastel säilitada oma identiteeti. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Baieri liidumaa valmistub võtma vastu uut seadust, millega peavad kristlikud ristid hakkama rippuma kõikide avalike hoonete sissepääsude juures.

Usuteadlaste ja katoliku kiriku kõrgete liikmete vastuseisust hoolimata hakkab seadus Lõuna-Saksa liidumaal kehtima reedel, kirjutab The Guardian.

Kristlik-Sotsiaalsesse liitu kuuluva Baieri liidumaa peaministri Markus Söderi soosingul võetakse kreuzpflicht ehk "ristikohustus" kasutusele selleks, et võimendada baieri identiteeti moslemite sisserände taustal.

Baierimaa oli 2015. aasta pagulaskriisi eesliinil, kui ligi miljon inimest, kes soovisid Saksamaal peavarju, sisenesid liidumaa kaudu riiki. Kriisi tulemusel kasvas immigratsioonivastase erakonna Alternative für Deutschland toetus.

"Me peame andma selge signaali, et inimestel on kirg rõhutada oma identiteeti," ütles Söder, kelle kabineti seinal ripub samuti rist.

Otsus on paljude seas tekitanud pahameelt ning katoliku kirik, sealhulgas kardinalid ja piiskopid peavad seda lõhestavaks. "Krutsifiks on puhas religioosne sümbol ja seda ei tohiks taandada folkloorseks esemeks ja regionaalseks kombeks," ütles Würzburgi tulevane piiskop Franz Jung.

Protestantlik teoloog Johanna Haberer nimetas otsust veaks: "Meil on Baieris piisavalt krutsifikse. Söder kasutab ära ja kuritarvitab risti kui religioosset sümbolit."

Söder on korduvalt öelnud, et risti ei tuleks vaadata kui religioosset sümbolit, vaid pigem kultuurilist sümbolit, mis on baieri identiteedis keskne.

Baieri on üks Euroopa suurima katoliiklaste asustustihedusega piirkondi: 50 protsenti peab end katoliiklasteks, samas kui 19 protsenti on protestandid ja neli protsenti moslemid. Samas on katoliiklaste osakaal langenud kõvasti 1970. aastatest, mil 70 protsenti elanikest nimetasid end katoliiklasteks.

Hiljutise küsitluse järgi on 56 protsenti baierlastest ristikohustuse poolt ja 38 protsenti selle vastu.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: