Boliivia president kinkis paavstile "kommunistliku krutsifiksi" ({{commentsTotal}})

President Morales paavstile omapärast kingitust andmas
President Morales paavstile omapärast kingitust andmas Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Boliivia vasakpoolne president Evo Morales tegi Ladina-Ameerika vaesemates riikides ringreisil viibivale paavst Franciscusele omapärase kingituse, mis jõudis juba mitmel pool meedias ja rooma-katoliku vaimulike seas palju vastukaja tekitada.

Kingituseks oli puust krutsifiks, kus risti, mille külge on naelutatud Jeesus Kristus, moodustavad sirp ja vasar, vahendasid Reuters, Guardian jt.

Vatikani ametnikud tunnistasid, et kinki nähes olid nad väga üllatunud ning alguses arvati, et selle oli tellinud president Morales ise. Tegelikult oli tegu aga koopiaga krutsifiksist, mille oli juba ammu teinud üks Boliivia kaevurite õiguste eest võidelnud jesuiidist preester Luis Espinal Camps, kelle parempoolsed karistussalklased 1980. aastal tapsid.

Paavsti enda reaktsiooni üle on palju spekuleeritud. Pärast seda, kui Morales talle krutsifiksi ulatas, vaatas Franciscus seda natuke aega ja ulatas selle siis ühele Boliivia ametnikule. Lisaks ütles ta midagi, kuid ümbritseva müra tõttu pole päris selge, mida ta täpselt ütles. Ühe versiooni kohaselt ütles ta hispaania keeles "See pole õige" (“Eso no está bien”), teised aga leiavad, et ta vastas Moralese selgituste peale "Seda ma ei teadnud" (“Eso no sabía bien”). Videot kingituse üleandmisest saab näha SIIT.

Paljudele rooma-katoliku vaimulikele ja ametnikele kristlaste tagakiusamisega seotud ideoloogia põimimine ususümbolitega ei meeldinud. Mitmed Boliivia opositsiooni esindajad aga süüdistasid Moralest selles, et viimane üritab taas oma Lääne-vastaste seisukohtadega esineda ning sealjuures ka paavsti provotseerida.

Vatikani pressiesindaja, isa Federico Lombardi selgitas, et ka paavst polnud varem teadlik, et kummalise krutsifiksi autoriks oli preester Luis Espinal Camps. Paavst Franciscus, kes on ise samuti jesuiitide ordust pärit, käis pärast pealinn La Pazi külastamist ka palvetamas kohas, kus preester omal ajal tapeti.

Lombardi lisas, et paavst kingitusele mingit hinnangut ei andnud. Pressiesindaja märkis, et Boliivia jesuiidid selgitasid talle, et "tegemist pole religiooni marksistliku tõlgendusega, vaid sooviga algatada dialoogi kõigi vahel, kes otsivad õiglust ja vabanemist".

"Samas ma arvan, et kirikus altari peale ma seda sümbolit siiski ei paneks," tunnistas Lombardi.

Kunagine Poolast pärit paavst Johannes Paulus II suhtus Ladina-Ameerikas levinud nn vabastusteoloogiasse kriitiliselt ning leidis, et see on mõjutatud marksistlikust klassivõitlusest. Samas argentiinlasest Franciscuse ajal on suhe vabastusteoloogiaga leebemaks muutunud. Ka vasakpoolse Evo Moralese suhtumine rooma-katoliku kirikusse on paavst Franciscuse ajal mõõdukamaks läinud.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: