Saksa kantsler nimetas Trumpi G7 väljaütlemisi "veidi masendavaks"

{{1528682940000 | amCalendar}}
Angela Merkel ja Donald Trump G7 tippkohtumisel Kanadas.
Angela Merkel ja Donald Trump G7 tippkohtumisel Kanadas. Autor/allikas: SCANPIX / SIPA

Saksamaa kantsler Angela Merkel nimetas pühapäeval muu hulgas masendavaks USA presidendi Donald Trumpi sõnavõtte sotsiaalmeedias pärast arenenud tööstusriikide G7 kohtumist.

Merkel naljatas, et see on tema puhul isegi palju öeldud.

Trump taganes laupäeval G7 tippkohtumise lõppavaldusest, millega Ühendriigid olid nõustunud, pärast Kanada peaministri Justin Trudeau avaldusi kohtumisele järgnenud pressikonverentsil. Trump süüdistas Kanada valitsusjuhti valelikkuses ja nõrkuses ning kurtis, et kohtumisel vaguralt käitunud Trudeau hakkas pärast tema lahkumist kõva meest mängima.

Liidukantsleri kinnitusel pole see siiski ühenduse lõpp.

Valge Maja majandusnõunik Larry Kudlow ütles pühapäeval, et Trudeau "lõi meile noa selga".

"Ta lõi meile tõesti mõnes mõttes noa selga," ütles Kudlow Trudeau kohta. "Ta tegi kogu G7-le suure karuteene."

Nõuniku sõnul tegid Ühendriigid kompromisse ja liitusid ühiskommünikeega, kuid jäid eriarvamusele Trudeau avaldustega kohtumise järgsel pressikonverentsil. "Me käisime selle üle ja leppisime kokku. Jõudsime kommünikee osas kompromissile ja liitusime sellega heas usus," lausus Kudlow.

Trumpi kaubandusnõunik Peter Navarro ütles koguni, et "põrgus on eriline koht igale välisriigi liidrile, kes ajab president Donald Trumpiga halvas usus diplomaatiat ja püüab seejärel talle uksest väljudes nuga selga lüüa".

"Just seda tegi pahauskne Justin Trudeau oma vigurpressikonverentsiga. See oli nõrk ja ebaaus, mida Justin Trudeau tegi," lausus Valge Maja kaubandusnõunik.

Navarro nimetas G7 lõppavaldust "sotsialistlikuks kommünikeeks".

Trump sarjas Twitteris liitlasi

Trump sarjas esmaspäeval Twitteris liitlasi, keskendudes pärast G7 nädalavahetuse Kanada tippkohtumist kaubavahetusele.

"Kui õiglane kaubavahetus ei ole vastastikune, tuleks seda nüüd nimetada lolliks kaubavahetuseks," märkis Trump, kritiseerides Kanada imporditariife USA piimale. "Ja siis teeb Kanada peaminister Justin Trudeau veel solvunud nägu!"

Trump ei ühinenud laupäeval G7 ühiskommünikeega ja süüdistas kohtumise eesistujat Trudeaud ebaaususes.

"Miks peaksin mina USA presidendina laskma teistel riikidel säilitada suurt kaubavahetuse ülejääki, samal ajal kui meie talunikud, töölised ja maksumaksjad peavad maksma selle eest suurt ja ebaõiglast hinda? See ei ole Ameerika rahva suhtes aus!" pahandas Trump Twitteris.

"Lisaks kaubavahetuse puudujäägile tuleb arvestada seda, et USA maksab pea kõik NATO kulutused nendesamade riikide kaitsel, kes riisuvad meid kaubanduses, maksavad kuludest vaid murdosa ja naeravad!"

Trump lisas, et Euroopa Liit peaks kulutama relvajõududele "palju rohkem".

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: