Prantsusmaa: rahvusvahelist koostööd ei saa dikteerida vihahood

{{1528626660000 | amCalendar}}
Donald Trump ja Emmanuel Macron G7 kohtumise esimesel päeval Quebecis.
Donald Trump ja Emmanuel Macron G7 kohtumise esimesel päeval Quebecis. Autor/allikas: Ludovic Marin/AFP/Scanpix

Prantsusmaa hoiatas pühapäeval pärast seda, kui USA president Donald Trump keeldus vastu ootusi G7 tippkohtumise lõppavaldust allkirjastamast, et rahvusvahelist koostööd ei saa dikteerida vihahood.

"Rahvusvahelist koostööd ei saa dikteerida vihahood ja möödaminnes tehtud märkused," teatas Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni kantselei avalduses AFP-le.

Élysée palee lisas, et juhtivate tööstusriikide ühenduse tippkohtumise ühiskommünikees kokkulepitud kohustustest taganemine näitab ebajärjekindlust ja seosetust.

"Me töötasime avalduse ja selle kohustuste kallal kaks päeva. Me peame neist kinni ning kes iganes neist taganeb, näitab üles ebajärjekindlust ja seosetust."

"Olgem tõsised ja oma rahva väärilised. Me võtame endale kohustusi ja täidame need," lisas palee ja kinnitas, et Prantsusmaa ja Euroopa toetavad G7 avaldust.

Trump teatas laupäeval pärast tippkohtumiselt lahkumist, et Ühendriigid ei kiida G7 ühisavaldust heaks.

Trumpi ja teiste G7 liidrite heakskiidu pälvinud ühiskommünikee oli just Quebecis avaldatud, kui tippkohtumiselt lahkunud Ühendriikide president lennukist teatas, et loobub seda toetamast.

Ta süüdistas Quebeci provintsis Charlevoix's tippkohtumist võõrustanud Kanada peaministrit Justin Trudeau'd, kes oli jõudnud juba kinnitada, et kõik G7 liikmed allkirjastasid ühisavalduse, valelikkuses ja nõrkuses.

Trumpile paistis valmistavat enim meelehärmi Trudeau avaldus, et kanadalased ei ole lükata-tõmmata, vaid vastavad USA tariifidele sama mõõduga.

"Tuginedes Justini valelikele avaldustele tema pressikonverentsil ja sellele, et Kanada kehtestab tohutud tariifid meie põllumeestele, töölistele ja ettevõtetele, olen ma andnud käsu ühisavalduse heakskiitmisest loobuda," kirjutas Trump Twitteris.

Sotsiaalmeedias on aga palju tähelepanu pälvinud Macroni ja Trumpi käepigistus. 

Lisaks on tippkohtumisel tehtud ka teisi fotosid, mis on sotsiaalmeedias levima hakanud. Muuhulgas on võimalik ka näha, kuidas üht ja sama hetke on erinevate liidrite PR-meeskonnad visuaalselt kajastanud.

Saksa minister: Trump hävitab säutsudega usaldust suhetes Euroopaga

Trump "hävitas" G7 tippkohtumise ühiskommünikeest taganedes "osaliselt" Washingtoni usalduslikud suhted Euroopaga, teatas Saksa välisminister Heiko Maas pühapäeval.

"Säutsuga on võimalik väga kiiresti hävitada tohutul hulgal usaldust. Selle tõttu on veelgi tähtsam, et Euroopa hoiaks ühte ja kaitseks oma huve veelgi ründavamalt," säutsus Maas Twitteris.

Ta lisas, et "ühtne Euroopa" on vastu Trumpi valitsuse välispoliitilisele loosungile "Ameerika ennekõike".

Toimetaja: Karin Koppel; Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: