USA kõrge sõjaväelane kinnitas pühendumist NATO-le

USA maavägede helikopter Chinook Rooterdami sadamas 21. juunil.
USA maavägede helikopter Chinook Rooterdami sadamas 21. juunil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA näitab ka edaspidi oma pühendumist NATO-le, ütles maavägede kõrge komandör neljapäeval pärast seda, kui Euroopasse saabus Ühendriikide heidutusoperatsioone toetama värske partii sõjaväekoptereid.

Kolmapäeval saabus Hollandi Rotterdami sadamasse 60 USA maavägede helikopterit Black Hawk ja transpordikopterit Chinook, mis kuuluvad Colorado osariigis Fort Carsonis asuva maavägede õhulahingbrigaadi varustuse hulka.

Brigaad alustab Euroopas operatsiooni Atlantic Resolve raames üheksa kuu pikkust rotatsiooni. See on alates 2014. aasta aprillist kestev USA operatsioon NATO idapoolsete liikmesriikide kindlustunde tõstmiseks Venemaa agressiooni tingimustes Ukraina vastu.

Praegu paikneb Saksamaal, Eestis, Lätis, Leedus, Poolas, Slovakkias, Ungaris, Rumeenias ja Bulgaarias üle 6000 Ühendriikide sõduri.

"Sõnum 27 NATO riigile siin Euroopas on, et me oleme siin, meile saab toetuda ja me oleme sõbrad selles liidus," ütles Ühendriikide maavägede logistikaväejuhatuse staabiülem kolonel Geoff de Tingo AFP-le. "Me harjutame senisest kiiremini Euroopasse tulemist. Me peame suutma tulla oma Hollandi ja NATO liitlastele kiiremini appi...vastuseks kõigele, milles te abi vajate." 

USA hoolduspersonal pani neljapäeval Rotterdami sadamas helikopterid kokku ning sealt lendavad nad Hollandi sõjaväebaasi Eindhoveni lähedal, kust suundutakse Saksamaale.

De Tingo sõnul paigutatakse helikopterid hiljem NATO idapoolsetesse liikmesmaadesse ning peagi tuuakse Euroopasse ka partii Apache ründehelikoptereid.

Mais saabus Euroopasse umbes 3000 USA 1. ratsadiviisi 1. soomusbrigaadi sõdurit.

USA alustas operatsiooni Atlantic Resolve pärast seda, kui Venemaa hõivas Ukraina kuuluva Krimmi poolsaare ja tungis Ida-Ukrainasse. See operatsioon peab tagama NATO liikmesriikide, eriti Baltimaade ja Poola julgeoleku ja stabiilsuse.

USA ja Portugali välisminister arutasid Vene õõnestustegevust

USA välisminister Mike Pompeo ja tema Portugali ametivend Augusto Santos Silva kinnitasid neljapäeval, et on valmis seisma vastu Venemaa õõnestustegevusele, edastas Ühendriikide välisministeerium.

Teates seisab, et Pompeo ja Silva kinnitasid USA välisministeeriumis kohtudes "ühiseid lubadusi (...) seista vastu Vene õõnestustegevusele".

Pooled kinnitasid niisamuti valmidust "suurendada NATO raames kaitsekulutusi, suurendada Euroopa energiajulgeolekut," teatas välisministeerium.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: