Kiiev ei kommenteeri Trumpi väidetavaid sõnu Krimmi teemal

USA president Donald Trump G7 tippkohtumisel Kanadas.
USA president Donald Trump G7 tippkohtumisel Kanadas. Autor/allikas: PA/Scanpix

Ukraina välisministeerium teatas, et Kiievil ei ole plaanis kommenteerida meedias levivaid kuuldusi, mis puudutavad USA presidendi Donald Trumpi väidetavaid Krimmi-teemalisi sõnu G7 tippkohtumisel.

Väljaanne BuzzFeed kirjutas kahele anonüümseks jääda soovinud diplomaatilisele allikale viidates, et president Trump oli eelmise nädala reedel Kanadas toimunud G7 riigijuhtide õhtusöögil avaldanud arvamust, et Krimmi poolsaar on Venemaa oma, sest "kõik, kes seal elavad, räägivad vene keelt".

Samuti oli Trump õhtusöögil avaldanud imestust, miks G7 juhid on selles küsimuses Ukraina poolt olnud. Allika kinnitusel oli USA president märkinud, et "Ukraina on maailmas üks kõige korrumpeerunumaid riike".

Hetkel on ebaselge, kas Trumpi väidetavad avaldused olid mõeldud õhtusöögi ajal õhku visatud naljana või hoopis mingi märgina muutustest USA senistes välispoliitilistes seisukohtades.

Valge Maja esialgu BuzzFeedi kommentaarisoovile ei vastanud. Kui sellel teemal aga pressibriifingu ajal küsimus esitati, ütles pressiesindaja Sarah Huckabee Sanders ajakirjanikele, et ta ei saa seda teemat kommenteerida.

"Ma ei ole teadlik ühestki sellisest märkusest," selgitas Sanders. "Ma tean, et sellest on kirjutatud, kuid ma ei hakka kommenteerima eravestlust, millest ma ise osa ei võtnud."

Trump rääkis Venemaa ja G7 teemal ka avalikult

Kui Trump eelmisel nädalal G7 tippkohtumisele suundus põhjustas ta palju hämmingut, kui teatas ajakirjanikele, et Venemaa tuleks taas juhtivate tööstusriikide grupiga liita ehk muuta G7 uuesti G8-ks.

Tippkohtumise teisel päeval kutsus Trump uuesti üles Venemaad grupiga uuesti liitma, kusjuures palju tähelepanu pälvis see, et Venemaa väljaheitmise põhjust - ehk Krimmi annekteerimist ja tegevust Ida-Ukrainas - nimetas ta "mingiks asjaks". "Kunagi oli see G8, mitte G7. Mingi asi juhtus mõni aeg tagasi, miks Venemaa enam liige ei ole," lausus USA president.

Samuti süüdistas Trump Ukraina sündmustes oma eelkäijat Barack Obamat. "Obama võib öelda, mida tahab, kuid tema lasi Venemaal Krimmi ära võtta," märkis ta.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, kelle riigid osalevad muuhulgas ka Donbassi konflikti lahendamisel nn Normandia formaadis, teatasid seepeale, et Venemaad ei saa tagasi liikmeks võtta seni, kuni on toimunud mingi progress Ukraina kriisi asjus.

"Kahjuks ei ole me veel sealmaal," nentis Merkel. "Pall on praegu Venemaa käes," lisas Macron.

Kuid Trump kordas soovi Venemaad uuesti grupiga liita intervjuus, mille ta andis Fox Newsile Singapuri suunduva ametilennuki pardal. Ta avaldas arvamust, et oleks loogiline, kui president Vladimir Putin kohtumistest osa võtaks, sest seal räägitakse nii palju Venemaast. Samuti leidis ta, et kui Putin samas lauas istuks, saaks talle ka öelda, et ta Süüriast ja Ukrainast tagasi tõmbuks.

Ukraina välisministeerium kommenteerima ei hakka

Ukraina välisministeeriumi pressiesindaja teatas reedel, et Kiievil ei ole kavas "kuulujuttudele" reageerida, vahendas Unian.

"Me ei hakka reageerima. Esiteks ei reageeri me kunagi kuulujuttudele. Mulle on teada, et Valge Maja ei reageerinud, öeldes, et neil sellist informatsiooni ei ole," selgitas välisministeeriumi kõneisik.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: