USA ei kiida G7 ühisavaldust heaks

USA president Donald Trump teatas laupäeval, et Ühendriigid ei kiida arenenud tööstusriikide ühenduse G7 ühisavaldust heaks.

Kanada peaminister Justin Trudeau oli veidi enne seda kinnitanud, et kõik G7 liikmed allkirjastasid ühisavalduse hoolimata kaubandusalastest pingetest Ühendriikidega.

USA presidendi sõnul käitus Trudeau kohtumisel vaguralt, kuid hakkas kõva meest mängima, kui Trump oli lahkunud.

"Tuginedes Justini valelikele avaldustele tema pressikonverentsil ja sellele, et Kanada kehtestab tohutud tariifid meie põllumeestele, töölistele ja ettevõtetele olen ma andnud käsu ühisavalduse heakskiitmisest loobuda," kirjutas Trump suhtlusvõrgustikus Twitter.

Trudeau teatas pärast Trump lahkumist muu hulgas, et Kanada kehtestab Ühendriikide kaupadele alates 1. juulist vastutariifid. Trump oli varem päeval teisi riike hoiatanud, et need ei astuks vastusamme Ühendriikide kehtestatud terase- ja alumiiniumiimpordi tariifidele.

Trudeau kinnitusel ei öelnud ta pressikonverentsil midagi teistmoodi, kui oli juba varem USA presidendile näost näkku öelnud.

"Me oleme keskendunud kõigele sellele, mida me G7 kohtumise saavutasime. Peaminister ei öelnud midagi sellist, mida ta poleks juba varasemalt öelnud avalikult ja eravestlustes presidendiga," teatas Trudeau ametkond.

Trumpi avaldust toetas Twitteris ka presidendi rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton.

G7 lubas tagada Iraani tuumaprogrammi rahumeelseks jäämise

Arenenud tööstusriikide ühenduse G7 kohtumise järel tehtud ühisavaldus lubab tagada Iraani tuumaprogrammi rahumeelseks jäämine, edastasid uudisteagentuurid.

"Me oleme pühendunud Iraani tuumaprogrammi rahumeelseks jäämise tagamisele kooskõlas Teherani rahvusvaheliste kohustuste ja lubadustega mitte kunagi arendada ja hankida tuumarelva," kirjutati avalduses.

"Me mõistame hukka igasuguse terrorismi rahalise toetamise, mille seas ka Iraani toetatud terrorirühmitused. Me kutsume Iraani üles võtma endale konstruktiivset rolli võitluses terrorismiga ja saavutama regioonis rahu poliitiliste lahenduste ja leppimisega," lisati ühisavalduses.

USA president Donald Trump oli juba varem öelnud, et G7 liidrid lubasid panustada Iraani tuumaambitsioonide kontrolli all hoidmisse.

"G7 riigid on jäänud kindlaks Iraani tuumaambitsioonide kontrolli all hoidmisele," ütles Trump, kes vihastas Euroopa liidreid Iraani tuumaleppest lahkumisega.

USA plaan kehtestada Iraanile uuesti sanktsioonid, mida tuumaleppe raames hakati juba leevendama, on sundinud paljusid Euroopa investoreid vähendama alles alustatud tegevust islamivabariigis.

Ühisavalduses lubatakse ühtlasi võidelda protektsionismi vastu ja jätkata kaubanduse teelt takistuste kõrvaldamisega.

Saksa kantsler Angela Merkel ütles, et ühenduse G7 liidrid olid üksmeelel ühisavalduse sõnastuses, mis sisaldab ka lubadust jääda kindlaks reeglitel põhinevale kaubandusele.

"Kaubanduse küsimuses suutsime me leppida kokku tähtsates küsimustes. Meie jaoks on tähtis lubadus reeglitel põhinevast kaubandusest," ütles Merkel tippkohtumise kõrvalt ajakirjanikele.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: