X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mnuchin: väide, et Trump tahab WTO-st lahkuda, ei vasta tõele

USA rahandusminister Steven Mnuchin.
USA rahandusminister Steven Mnuchin. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

USA rahandusminister Steven Mnuchin ütles reedel, et uudisteportaalis Axios avaldatud allikate kinnitustele tuginev artikkel, mille kohaselt soovivat president Donald Trump Ameerika Ühendriigid Maailma Kaubandusorganisatsioonist (WTO) välja tuua, ei vasta tõele.

"Siin ei ole mingit pommuudist... see ei vasta tõele," ütles Mnuchin Fox Business Networki intervjuus ja märkis, et tegu olevat "libauudisega".

Axios kirjutas varem reedel, et Trumpiga suhelnud inimeste sõnul on Trump korduvalt oma nõunikele öelnud, et ta soovib USA lahkumist WTO-st.

"Ma ei tea, miks me seal oleme. WTO on ülejäänud maailma poolt välja mõeldud selleks, et USA-le ära teha," oli Trump ühe allika sõnul öelnud.

Samuti märgib väljaanne, et Trump ei paista uskuvat neid nõunikke, kes on talle selgitanud WTO positiivseid külgi ning ka probleeme, mida WTO-st lahkumine või isegi selle avalik nõudmine võib esile kutsuda.

WTO-s on 164 liiget ning tegu peamise, kui mitte ainsa, rahvusvahelise organisatsiooniga, mis tegeleb riikidevaheliste kaubandussuhetega. Organisatsioon on seadnud oma peaeesmärgiks "vabakaubanduse, mis tooks kasu kõigile".

Ameerika Ühendriikide lahkumine WTO-st eeldaks USA kongressi heakskiitu ning seetõttu on praegu ebatõenäoline, et Trump hakkaks oma väidetavat soovi kuidagi reaalselt rakendama, nentis Axios.

"See on liialdus," rõhutas Mnuchin. "President on andnud selgelt mõista, nii meile kui ka teistele, et tal on WTO-ga seoses muresid. Ta arvab, et seal on kohti, mis ei ole õiglased. Ta arvab, et Hiina ja teised on seda enda huvides ära kasutanud. Kuid me oleme keskendunud vabakaubandusele. See on see, millele me oleme keskendunud - tõkete eemaldamisele."

Axios jäi oma artiklile aga kindlaks ning märkis, et ka Mnuchin ise on viibinud ruumis, kus Trump WTO-st lahkumisest rääkis.

Mnuchinilt küsiti Foxi ärikanali intervjuus ka seda, kas hiljuti USA poolt kehtestatud imporditollid võivad sisuliselt tühistada kuue kuu eest läbi viidud maksukärpest tulenevad edusammud.

"Ma kinnitan teile, et meil ei ole kavas teha midagi, mis need edusammud tühistaks või mis kujutaks märkimisväärset ohtu majanduskasvule," vastas USA rahandusminister.

Minister märkis ka seda, et see on väga ebaõiglane, et Euroopa Liit on vastanud terase ja alumiiniumi imporditollidele imporditollidega, mis puudutavad hoopis teisi valdkondi. Vastasseis Hiinaga olevat tema sõnul aga mitte "kaubandussõda", vaid "kaubandusvaidlus".

Neljapäeval kirjutas Axios, et Trump ütles hiljutisel maailma juhtivate tööstusriikide G7 tippkohtumisel oma kolleegidele, et NATO on sama halb kui Põhja-Ameerika kaubanduslepe NAFTA.

Trump: Euroopa Liit loodi selleks, et USA-d ära kasutada

Kui eelpool mainitud Trumpi ütlused põhinesid meediaga suhelnud allikatel, siis sarnase tooniga avalduse tegi Trump käesoleval nädalal ka ise.

Nimelt väitis ta kolmapäeval Põhja-Dakotas toimunud kampaaniaüritusel, et Euroopa Liit loodi omal ajal selleks, et USA-d "ära kasutada".

"Me armastame Euroopa Liidu riike. Kuid Euroopa Liit, loomulikult, loodi selleks, et USA-d ära kasutada. Ning te teate, me ei saa seda lubada," rääkis ta oma toetajatele.

Washington Post on teinud Trumpi viimase aja torgetest liitlaste aadressil ka kokkuvõtte, mille hulgas torkab silma näiteks lause, mille ta allikate sõnul ütles omal ajal Prantsusmaa presidendile Emmanuel Macronile.

"Miks sa ei lahku Euroopa Liidust?" küsis Trump Macronilt ja lisas, et USA saaks Prantsusmaale pakkuda palju paremat kahepoolset kaubanduslepet.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: