Toomas Sildam: sel suvel töötavad ka poliitikud

Foto: Siim Lõvi/ERR

Pealtnäha võib suvi olla poliitikutele rahulik ja uninegi aeg, kuid sedapuhku ärge laske end sellest petta. 2018. aasta suvel teeb enamus poliitikuid usinalt tööd, sest parlamendivalimisteni on jäänud veidi üle kaheksa kuu, kirjutab ajakirjanik Toomas Sildam.

Riigikogu läks neljapäeva ennelõunal suvepuhkusele. Toompea lossis hõljub küll tühjusevaikus, aga see on petlik. 101 parlamendisaadikut on poliitikud, kelle mälukalendris plingivad järgmise kevade riigikogu valimised ja sealt edasi juba Euroopa Parlamendi valimised. Need, kes ei taha hakata Toompeal sahtleid kraamima, peavad ka suvel tööd tegema.

Poliitiline seis on enam kui ebaselge. Kesk- ja Reformierakond on reitingu viigistanud. EKRE kasvatab muudkui muskleid ehk populaarsust. Sotsid ei pääse 10-protsendisest toetusest kõrgemale. Isamaaliit vangub viie protsendi künnisel, Vabaerakond sealt allpool. Üle kolmandiku kodanikest ei tea, keda toetada. Neljandik kodanikest peab vajalikuks uue erakonna teket. 15 protsenti valijatest oleks valmis hääletama veel mitte parteiks kasvanud Eesti 200 poolt.

Kõigil on võimalik valijaid võita ja neid kaotada. EKRE kasv ja Eesti 200 tulek näitavad, et vanad võtteid enam ei tööta või töötavad halvasti.

Muskleid on vaja ning rääkima peab lihtsat ja selget juttu, sellist, mida mõne väikelinna sauna eesruumis mehed ajavad – nii on EKRE õpetanud.

Uudsust on vaja, sest senised erakonnad on juba tolmunud ja väsinud ning uustulnuk, kui temas on hoogu ja veidi salapära, leiab kiiresti toetust – see on Eesti 200 fenomen.

Eesti poliitlava vanad olijad on segaduses või vähemalt mõtisklustes, kes kuidas. Küsimus on lihtne, aga vastata keeruline: kui palju jääda kindlaks senistele liistudele ja kui palju riskida. Kellelgi on kaalul valitsusse jäämine või opositsioonis edasi kuhtumine, teistel parlamendist väljalangemine või vastupidi, sinna läbi murdmine.

Sügisel algavad kõigile nähtavalt nii riigikogu kui ka Euroopa Parlamendi valimiste kampaaniad, isegi kui mõni erakond püüab eksitada, et ei-ei, nii vara nad ei alusta ja nende aktiivsus on vaid tavaline poliitiline tegevus. Ühistranspordiseaduse muutmine (Isamaa), justiitsreform (EKRE), 100 eurot penisonilisa ja eestikeelsed lasteaiad (Keskerakond), noorte tulevikufond ja vastuseis tselluloositehase eriplaneeringule (sotsid), tee targa Eestini ja erahuvikoolide toetamise taastamine (Reformierakond)... Need ja teiste parteide paljud lubadused helisevad juba nüüd nagu valimiskellad.

Niisiis, pealtnäha võib suvi olla poliitikutele rahulik ja uninegi aeg, kuid ärge laske end sellest petta. 2018. aasta suvel teeb enamus poliitikuid usinalt tööd. Need, kindlasti, kes tahavad ka aasta pärast poliitikas olla.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: