Pinnas uue partei läbilöögiks pole nii soodne kui enne eelmisi valimisi

Eesti 200 liider Kristina Kallas
Eesti 200 liider Kristina Kallas Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Pool aastat enne viimaseid riigikogu valimisi läbiviidud uuringus suhtus uute erakondade poliitikamaastikule tulekusse soodsalt kolmandik valijatest, tänavu juunis läbiviidud identse küsitlusega aga neljandik.

Turu-uuringute AS viis augustis 2014 läbi uuringu, milles kolmandik valijatest suhtus positiivselt uute erakondade lisandumisse poliitikamaastikule ning kaks kolmandikku oli selle vastu. Tänavu juunis ERR-i tellimusel läbiviidud sama sõnastuse ja valimiga küsitluses vastas aga 25 protsenti, et peab uute erakondade teket vajalikuks.

2014. aastal olid uuteks tulijateks poliitikamaastikul Vabaerakond ja Rahva Ühtsuse Erakond (RÜE). Vabaerakonna poolt lubas valimistel hääletamist kaaluda üheksa ning RÜE poolt 10 protsenti valimisealistest kodanikest. Ehk kahe poliitikasse tulnud erakonna kogutoetus oli 19 protsenti.

Värskes, 2018. aasta juunikuus läbiviidud uuringus lubas kaaluda Eesti 200 poolt hääletamist 15 protsenti, kuid oluline on lisada, et vaid kolm protsenti lubas seda kindlasti teha ning 12 protsenti ütles, et nad pigem kaaluvad seda võimalust. Tähelepanuväärne on ka, et koguni 48 protsenti tänastest Vabaerakonna valijatest kaaluks Eesti 200 valimist.

2015. aasta märtsis toimunud riigikogu valimistel kogus Vabaerakond 8,7 protsenti häältest ning sai riigikogus 8 mandaati. RÜE saagiks jäi valimistel aga 0,4 protsenti ning sellega nad mõistagi parlamenti ei pääsenud. Järgmised riigikogu valimised toimuvad 3. märtsil 2019.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: