EKRE toetus kasvas enim, Reformierakonna ja Keskerakonna toetus võrdsustus

EKRE toetus kasvas juunis 18 protsendile, samal ajal võrdustus kahe populaarsema partei Reformierakonna ja Keskerakonna toetus, selgus ERR-i uudistetoimetuse tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest küsitlusest.

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks Reformierakonnale hääle 28 protsenti ja Keskerakonnale 27 protsenti valijatest. Kaja Kallas valiti Reformierakonna esimeheks aprillis ja siis kerkis erakonna toetus 33 protsendile. Pärast seda on Reformierakonna toetus olnud langustrendis - mais oli see 30 protsenti ja nüüd juunis 28 protsenti.

Keskerakonna toetus on püsinud stabiilne. Jaanuaris-veebruaris oli see 27 protsenti, märtsist maini 26 protsenti ning juunis taas 27 protsenti.

Populaarsuselt kolmandaks parteiks on selgelt tõusnud EKRE, kelle toetus kasvas juunis 18 protsendile. EKRE toetus on olnud tõusutrendis aasta algusest alates. Jaanuaris oli EKRE-l toetajaid 12 protsenti, aprillis 14 ja mais 15 protsenti. Nii kõrge kui juunikuu 18 protsenti pole Turu-uuringute küsitlustes EKRE reiting kunagi varem olnud.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna toetus oli juunikuus sarnaselt maiga üheksa protsenti.

Napilt ületaks valimiskünnise parlamendipartidest ka Isamaa (IRL otsustas oma nime muuta Isamaaks 2. juuni suurkogul) viie protsendi suuruse toetusega.

Valimiskünnise alla jääks endiselt Vabaerakond nelja ning Rohelised kahe protsendi suuruse toetusega.

Valitsuskoalitsiooni erakondade kogutoetus oli juunis 41 ja opositsiooniparteidel 50 protsenti, mis on veidi suurem vahe kui maikuus (mais toetas koalitsiooni 40 ja opositsiooni 48 protsenti).

 

Turu-uuringute AS küsitles 29. maist 11. juunini ERR-i uudistetoimetuse tellimusel näost-näkku meetodil 1002 inimest nende kodudes. Uuringutulemustes on esitatud nende vastajate osakaal, kes omasid poliitilist eelistust. See muudab uuringutulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga.

Nende kodanike osakaal, kes kas ei oska oma eelistust öelda, ei toeta mitte kedagi või keeldub oma eelistust avaldamast, oli juunis koguni 39 protsenti (mais 28). 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

Vaata ka uudisele lisatud videot, kus küsitluse tulemusi kommenteerivad Juhan Kivirähk, Anvar Samost ja Urmet Kook.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: