Suri Mati Talvik

Kolmapäeva õhtul suri 76 aasta vanuselt pärast rasket haigust Mati Talvik.

Mati Talviku surmast teatas tema poeg Artur Talvik.

"Olgu tema taevased teed sama huvitavad, kui olid tema maised rännakud. Puhka rahus, armas isa!" kirjutas Artur Talvik Facebookis.

Mati Talvik on kauaaegne eesti teleajakirjanik ning pikka aega töötanud Eesti Televisioonis.

Eesti Rahvusringhäälingu juhi Erik Roose sõnul on Mati Talvik legend kogu Eesti rahva jaoks.

"Lahkus legend, mitte ainult teleinimeste, vaid kogu meie rahva jaoks.
Ka meie viimasel hiljutisel kohtumisel, kui maestro pidas oma tööjuubelit, oli endiselt äratuntav tema otsatu heatahtlik karisma. Mati ja tema saated jäävad alatiseks nii Rahvusringhäälingu arhiivi kui tema kaasteeliste südameisse...," ütles Roose.

Eesti Rahvusringhäälingu järelehüüe Mati Talvikule

Mati Talvik lahkus meie seast 25. juulil 2018. Ta sündis siia maailma 1942, ajal, kui televisioon oli Eestis alles tundmatu. Ometi sai ta kaasa kõik omadused, mis teleajakirjanikule vaja. Ta oli selle töö jaoks sündinud.

Mati Talvik töötas Eesti Televisioonis 50 aastat. See oli tema ainus töökoht. Teist nii kaua töötanud ajakirjanikku ETV-s ei ole. Televisioon teeb tuntuks, televisioon teeb kuulsaks. Talvik on olnud osaline paljude inimeste kuulsaks saamisel.

Mati Talvik oli oma kanali väga tuntud tegija, igas külas tuttav nägu, kõiksugu populaarsusküsitluste järgi ikka esimeste seas. Väga raske on tagantjärele tuvastada, missugune oleks olnud Eesti ühiskond, kui meie omakeelne TV poleks sündinud siis, kui ta sündis. Oma maa, oma inimeste nähtavaks ja kuuldavaks tegemine oma rahva seas on inimeste jaoks oluline rahvuslikku identiteeti ülesehitav töö.

Mati Talviku tähendus omas majas – ETV-s - on aastakümneid olnud väga märgiline. Ta on olnud enesestmõistetav professionaalne liider ja nõuandja vaatamata sellele, et mingeid kõrgeid ametikohti pole ta pidanud. Temalt on nõu ja tuge saanud paljud alustavad ajakirjanikud, sooja suhtumist ja mõistmist paljud endised ja praegused kolleegid.

Ta oli uudishimulik kõige suhtes, mis maailmas sünnib. Väga hea kuulaja. Tema  huvide keskmes oli ikka Eesti ja eestlane kõige oma hea ja halvaga. Seepärast oli talle väga oluline võimalus kõnelda Eesti ajaloost praegusel ajal, ilma tsensuurita, tingimustes, kus ka akadeemilised uuringud on nii kaugel, et neile on võimalik toetuda.

Talviku viimase kümnendi saated on ületanud ajakirjanduse ajalikkuse selles mõttes, et nad käsitlevad ainest, mis peaks kuuluma eesti rahva mällu alati.

Mati Talviku lahkumisega lõppes üks ajastu eesti teleajakirjanduses. Ta oli viimane, kes ühendas oma isikuga ETV noorusaega ja küpsust. Tööl viimse hetkeni – viimased Talviku tehtud saated jõuavad eetrisse sügisel. Kolleegide jaoks päris inimene, mitte legend. Päris teleajakirjanik, parim.

Telemaja ruudulises fuajees, Gonsiori 27 on avatud mälestusraamat ning uksed on lahti tööpäevadel kl 9-17 ja nädalavahetusel kl 9-15. Mati Talviku ärasaatmine on 31. juulil kell 12 ETV 4. stuudiost.

Mati Talvik iseendast

Tänavu 2. jaanuaril täitus legendaarsel ETV saatejuhil tööjuubel. Talvik ütles jaanuaris ERR Menule antud intervjuus, et 50 aastat, mis ta ETV ridades töötas, läks lennates.

Esimene Talviku juhitud telesaade läks eetrisse 1968. aastal.

Käesoleva aasta alguses andis Talvik intervjuu ka ETV saatele "Hommik Anuga". Talvik tõdes saates, et 50 aastat kestva karjääri eelduseks on leida teema, mille vastu on sügav isiklik huvi. Tema jaoks oli selleks ajalugu.

Talvik rääkis, et head intervjuud sünnivad empaatilise intervjueerija käe all ning tähtis on osata vaadata inimese hinge.

Aastatepikkune pühendumine röövis saatejuhilt väga palju aega ja ka isiklikku elu. "Olen elu kippunud läbi okulaari vaatama. Elu on veel rikkam, kui mina olen kippunud seda käsitlema," sõnas Talvik jaanuaris.

Meenuta, mida rääkis Mati Talvik jaanuaris saates "Hommik Anuga":

Vaata, kuidas õnnitlesid kolleegid Mati Talvikut tööjuubeli puhul:

Vaata ka Mati Talviku tööjuubeli tähistamist piltides:

 

Eelmisel aastal tähistas Mati Talvik telemajas pidulikult oma 75. sünnipäeva. Meenuta Talviku juubelit allolevast galeriist:

 

Mati Talvik ütles eelmisel aastal Menule antud intervjuus, et ei kahetse, et andis oma elust 50 aastat televisioonile ning tõdes, et ei leidnud endale sobivamat tööd:

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: