Liiri kurss teeb türklastele üha rohkem muret

Foto: Reuters/Scanpix

Türklasi teeb murelikuks erakordselt madalale langenud liiri kurss. Liir on sel aastal pidevalt langenud, peamiseks põhjuseks turgude hirm president Recep Tayyip Erdogani võimaliku rangema rahanduspoliitika ees. Viimase hoobi andis aga USA presidendi Donald Trumpi otsus vaadata üle Türgi vaba ligipääs Ameerika Ühendriikide turule.

Türklastele on vägagi selge, et liiri kursi langus pole mingi suvaline nähtus, mis huvitab ehk ainult äritegelasi ja pangaanalüütikuid. Liiri languse tagajärjel on kõik läinud nii kalliks, et palgast, rääkimata pensionist on juba väga raske ära elada.

"Ma maksan 700 liiri renti. Mu pension on 1700 liiri. Kui ma sealt 700 ära maksan, mida ma siis söön ja joon? Sellega on võimatu toime tulla. Inimene peab töötama, aga kui ma pensionärina lisatööd ei leia, pean ma mõned päevad kuus nälgima," selgitas Istanbuli pensionär Ali Uzun.

"Mul on tütar. Ta läheb kooli. Tuleb õppemaksu maksta ja kooli peale kulub üldse palju. Sissetulekud on liirides, aga väljaminekud on pandud paika peamiselt dollari kursi järgi. Isegi stabiilse sissetuleku korral on raske kuludega toime tulla," nentis Ugur Arslan.

Sel aastal on liir kaotanud juba 27 protsenti oma varasemast väärtusest. Et Türgi ja USA suhete paranemist ning president Erdogani autoritaarsuse lõppu pole ette näha, ennustavad analüütikud liiri edasist langust ning türklastel tuleb veelgi püksirihma pingutada.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: