Tööandjad riigikogule: valimiste järel istub ettevõtja, pea õlgade vahel

Jaan Puusaag Postimees/Scanpix
Jaan Puusaag Postimees/Scanpix

Eesti tööandjate keskliidu volikogu liige Jaan Puusaagi hinnagul peaks riik ja poliitikud tagama ettevõtjatele stabiilse maksusüsteemi ning sealjuures vältima maksutõuse.

"Maksurahu on kindlasti see, mida ettevõtja ootab. Iga kord, kui pannakse kokku uut koalitsiooni, istub ettevõtja, pea õlgade vahel, ja ootab, mis siis nüüd järgmiseks välja mõeldakse," ütles Puusaag teisipäeval riigikogus Reformierakonna algatatud olulise tähtsusega riikliku küsimuse arutelul Eesti maksusüsteemi tulevikust.

"Reeglina kõik need lubadused, mis valimistel välja käiakse, nende jaoks leiutatakse katteallikatena erinevaid makse, reeglina aktsiise. Meie ootus on, et maksukoormus ei tohiks tõusta kindlasti," lisas Puusaag.

Tulumaksuvaba miinimum tuleks Tööandjate Keskliidu soovi kohaselt ühtlustada kõigile ja minna tagasi lihtsa ja arusaadava süsteemi juurde.

"Me ei ole selle vastu, et seda tõsteti. See oli õige samm. Aga see peaks olema ühtlane, süsteem peaks olema lihtne, peaks olema läbi mõeldud ja arutatud pikk plaan, vastutustundlik kestlik eelarvepoliitika, nullfaasi eelarve /.../ Tuleks teha restart ja aru saada, mis on üldse vajalik," tõdes Puusaag.

Eestis tuleb Puusaagi sõnul kasvatada suurte maksumaksjate arvu, kehtestada
tervisekulude maksuvabastus ja sotsiaalmaksu lagi.

"Sotsiaalmaksu lage me näeme selle meetmena, mis võiks soodustada tarku töökohti, talentide värbamist, nendesamade rohkem maksu maksvate ettevõtete konkurentsivõimet, nende võimet värvata ja kaasata tarku töötajaid. Aga üks aspekt on sellel veel: see tekitaks ka õigusselguse tööandja või töövõtu suhtes nii-öelda OÜ-tamise osas," nentis Puusaag.

Lisaks on Puusaagi sõnul Eesti praeguse maksusüsteemi puudus on see, et kohalikel omavalitsustel puudub igasugune motivatsioon enda pinnal ettevõtlust toetada. "Pigem on suhtumine see, et ettevõtja minu maal on koormus, see on probleem, kadugu parem minema. See on kindlasti teema, mis vajab tõsist käsitlemist."

Jürgen Ligi kritiseeris valimisprogramme

Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi kritiseeris oma sõnavõtus erakondade valmisprogramme maksude osas.

"Probleemide lahendamisega tegelikult need valimislubadused ka seekord väga ei tegele. Eesmärk on pigem ikkagi erakondlik kasu," ütles Ligi. Tema hinnangul peaks sellises olukorras üksteisele otsa ja peeglisse vaatama ning meenutama, et maksusüsteemi mõte on ikkagi koguda riigi tegevuseks vajalik hulk raha. Seda on vaja teha majandust võimalikult vähe häirival moel, et mitte suurendada ebavõrdsust.

Ligi sõnul ei tohiks muuta individuaalseid- ja eravalikuid maksumaksja asjaks. Tema hinnangul ei tohiks olla erisoodustust, sest selleks on palk. "Erandid vähendavad maksubaasi ja see survestab riiki makse tõstma," selgitas Ligi. Ta märkis, et maksusüsteemi üks põhiline väärtus on võimalikult madalad maksumäärad ja lai maksubaas.

Ranno Tingase hinnangul on vaja maksupoliitika kohta visiooni

Ernst & Young Eesti partner Ranno Tingas ütles oma sõnavõtus, et kõige tähtsam on see, et Eesti maksupoliitika peaks toetama Eesti riigi suurt visiooni. Riigil peab olema selgus, kuhu ta liigub ja millised on need probleemid, mida tahetakse maksupoliitikaga lahendada. "Siis me saame rääkida sellest suurest ja terviklikust maksupoliitikast."

Oluliste märksõnadena peatus Tingas ka maksusüsteemi stabiilsusel ja prognoositavusel ning lihtsusel. "Maksusüsteem ei pea olema primitiivne, aga igasugune keerukus maksusüsteemis peaks olema tõsiselt kaalutletud ja põhjendatud ja ta peaks teenima mingit suuremat eesmärki," ütles Tingas.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: