Kontroll: kas erakonnad on eelmistel valimistel antud lubadusi täitnud?

Mõnikord tekitavad valimislubadused ja -plakatid poliitikutes endiski suurt elevust.
Mõnikord tekitavad valimislubadused ja -plakatid poliitikutes endiski suurt elevust. Autor/allikas: Postimees/Scanpix Baltics

Erakonnad on viimastel nädalatel andnud valijate meelitamiseks esimesi lubadusi. Lubadused — nagu teada — ei pruugigi aga kunagi tegudeks saada. Meenutasime valitsuserakondade 2015. aasta parlamendivalimistel antud lubadusi, et näha, millised erakonnad tegid vaid suuga suure linna ning kes on suutnud enamat.

Kuna erakondade sajad valimislubadused on erineva konkreetsuse ja mõjuga, tegime nende seast valiku suurejoonelisuse põhjal: analüüsisime viit kõige kallimat valimislubadust. Valimislubaduste hinna aluseks on võetud rahandusministeeriumi 2015. aastal koostatud analüüs.

Vaatasime üle vaid valitsuskoalitsiooni kuulunud erakondade lubadused, kuna nemad on nelja aasta jooksul pääsenud võimuhoobadele kõige lähemale — opositsioonierakonnad jätsime analüüsist välja.

Valimislubaduste täitmise on kohati keeruliseks muutnud võimu vahetumine valimistevahelisel ajal. Näiteks jõudis riigikogu juba mõne Reformierakonna eelnõu vastu võtta, kui Keskerakonna juhitud valitsus pööras tehtu taas pea peale. Mõnel juhul võib võimuvahetus valijate jaoks hägustada ka seda, keda konkreetse muudatuse eest tänada või kiruda.

Pärast 2015. aasta valimisi asus 9. aprillil ametisse Reformierakonna juhitud valitsus koos Sotsiaaldemokraatliku erakonna ning IRL-iga. Järgmise aasta 9. novembril avaldas riigikogu peaminister Taavi Rõivasele umbusaldust, pärast mida astus tema juhitud valitsus tagasi. Uus, Keskerakonna juhitud valitsus asus koos IRL-i ja Sotsiaaldemokraatliku erakonnaga võimule 23. novembril.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: