"Rahva teenrid": valimislubadustele on vara tähelepanu pöörata

Seni avalikus tulnud valimislubadusi tuleks pigem võtta testimisena, sest seisukohtade korrigeerimiseks on veel riigikogu valimiste eel aega küllalt, ütlesid Postimehe ja Delfi peatoimetajad Lauri Hussar ja Urmo Soonvald.

Reformierakonna maksureformi kohta, mis lubab tulumaksuvaba miinimumina 500 eurot kõigile, ütles Soonvald arvamusfestivalil eetrisse läinud Vikerraadio saates "Rahva teenrid", et pigem pakutakse praegu fragmente, mille üle arutada.

Ta usub, et poliitikud on jälginud eurobaromeetri uuringuid, mis räägivad sellest, et maksude vastu tunneb huvi ligi 30 protsenti varasema 10 protsendi asemel.

"Ma ei ole nõus, et erakonnad on teinud avangu maksudega. On üksikud fragmendid ja mõtted. Reformierakonna start on teistest nähtavam, sest tervikuna pole neid mõnda aega nähtud. See on esimene samm, kus Kaja Kallas on nähtav. Peaksime ootama, mis programmid erakondadel tervikuna rahandus- ja maksupoliitikas on," ütles Soonvald.

Lauri Hussar nimetas praegu toimuvat pigem ideede sõelumiseks. Ta pole sugugi kindel, et välja käidud ideed valimisprogrammi jõuavad, sest lubaduste puhul tuleb arvestada katteallikatega.

Ta lubas, et ajakirjanikud võtavad programmid üksipulgi lahti, analüüsides kulu- ja tulupoolt. "Kui need lubadused ei ole realistlikud, siis küsime nii kaua, kui saame vastused."

Soonvaldi sõnul võivad kõik maksuidees kahvatuda, kui tuleva aasta veebruaris algab 2018. aasta tulude deklareerimine ja selgub, kas praegune maksusüsteem on nii keerukas kui väidetud.

"See debatt ja kaos, mis siis võib juhtuda, nullib ära kõikide erakondade - eelkõige Keskerakonna, Isamaa ja SDE - ideed ja see fookus läheb maksude deklareerimisele läbi selle kaose," ütles Soonvad.

Hussar meenutas 2015. aasta riigikogu valimiste kampaaniat, mil kõikidel varasematel valimistel julgeolekukaardile mänginud IRL otsustas, et nemad lähevad valimistele ettepanekutega maksupoliitikat muuta. Samal ajal Reformierakond, kes kuni 2015. aastani oli rääkinud lihtsast maksusüsteemist, sissetulekutest, tegi kannapöörde ja hakkas rääkima julgeolekust.

"Tihti toob elu ise debatid meile lauale. Maksudeemad ei pruugi üldse olla neil hetkedel, kui inimesed teevad valikuid, esimese kolme või viie kõige kuumema teema seas," täiendas Soonvald.

 

 

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: