Saksamaa ja Hispaania sõlmisid leppe varjupaigataotlejate tagasivõtmiseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Hispaania peaminister Pedro Sanchez ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel 26. juunil Berliinis.
Hispaania peaminister Pedro Sanchez ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel 26. juunil Berliinis. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Saksamaa siseministeerium teatas kolmapäeval, et Berliin ja Madrid sõlmisid leppe, mille kohaselt võtab Hispaania Saksamaalt tagasi need varjupaigataotlejad, kes on end kõigepealt registreerinud Hispaanias, kuid liikunud hiljem siiski Saksamaale. Tegemist on esimese leppega, mida liidukantsler Angela Merkel asus teiste liikmesriikidega sõlmima kodumaise poliitilise surve tulemusena.

Spiegeli ja Politico andmetel jõustub lepe laupäeval.

"Me tervitame Hispaania valmidust koostööks," ütles siseministri pressiesindaja Eleonore Petermann.

Teade kinnitab ka juunis sõlmitud esialgset kokkulepet, kus Hispaania valitsus ütles, et nad võtavad tagasi asüülitaotlejad, kelle esimene sisenemine Euroopa Liitu leidis aset Hispaanias.

Merkel kiirustas lepete täide viimisega pärast seda, kui Saksamaa siseminister ja tema Baieri sõsarpartei CSU Horst Seehofer ähvardas Saksamaa valitsuskoalitsiooni püsimist karmimat sisserändepoliitikat läbi surudes.

Paljud nägid Seehoferi käiku kavalusena selleks, et kindlustada valijate hääli Baieri liidumaa kohalikel valimistel oktoobris, kus Seehoferi erakond võib kaotada hääli paremäärmusluses süüdistatud parteile Alternatiiv Saksamaale (AfD).

Sarnased läbirääkimised on käimas ka Itaalia ja Kreekaga ning Petermann üles, et ka Austriaga on olemas kokkuleppe – kuigi mitte ametlik –, et Saksamaa saadab migrandid, kes Austria vastutuse alla kuuluvad, sinna tagasi.

Hispaania valitsus ütles, et Merkel on lähiajal kohtumas ka peaminister Pedro Sánchezega laupäeval ja pühapäeval ning sisserände teemale osutatakse erilist tähelepanu.

Toimetaja: Lisete Reineberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: