Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Merkel: Putiniga on vajalik korduv arutelu

Foto: Reuters/Scanpix

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel peab Berliini lähedal kõnelusi Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Peateemadeks on USA tollitariifid ja Ukraina, samuti energia ja Süüria.

Venemaa ja Saksamaa kauaaegsed juhid kohtusid vaid kolm kuud tagasi, mais, Sotšis ning teemadering ei ole eriti muutunud. Pigem on nende vastastikune koostöövajadus suurenenud. Põhjuseks on USA presidendi Donald Trumpi Euroopa Liidule kehtestatud terase- ja tollitariifid, aga ka sanktsioonid Venemaale, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Taustal on lisaks energiaküsimus, sest USA tahab müüa oma kildagaasi Euroopasse, kuid siin turul just Venemaa suurtegija. Trumpi arvamus olukorrast kõlas enne NATO tippkohtumist.

"Minu arvates on Saksamaa Venemaa pantvang, sest saab niivõrd palju energiat Venemaalt. Seega me peaksime Saksamaad kaitsma, kuid nemad saavad energiat Venemaalt. Selgitage seda. Seda ei saa ju selgitada," ütles Trump siis.

Energiaküsimus on terav teema, seda enam, et mõlemad riigid ootavad pikisilmi Nord Stream 2 valmimist. Berliin ei ole suurt tähelepanu pööranud Poola ja Balti riikide hoiatusele, et tegemist on julgeolekuküsimusega, kuid üha enam hääli kostab Euroopa Liidust, et just nii tuleks sellesse suhtuda.

Merkel nõudis Sotšis, et Ukrainale jääks gaasitransiit alles, sest see on oluline majanduslik allikas Kiievi jaoks - ca kaks miljardit dollarit. Merkeli pressiesindaja sõnul on Nord Stream 2 kõrval peamiseks teemaks veel Süüria ja Ukraina. Viimase puhul loodab Saksamaa koos Prantsusmaaga, et Kreml nõustub lõpuks ÜRO rahuvalvemissiooniga, mis lõpetaks sõja Donbassis.

Siinjuures on uueks võimalikuks kofliktikoldeks ka Aasovi meri, kus patrullivad Vene ja Ukraina sõjalaevad, viimane küll oluliselt väiksema jõuga, et vältida olukorra eskaleerumist. Merkeli sõnul on kohtumine Putiniga vajalik dialoogi hoidmiseks.

"Meil on mitmeid vastuolulisi teemasid, kus saab näha, kas suudame edasi minna ja parandada kahepoolset ja rahvusvahelist koostööd. Liibüa on samuti tähtis teema. Venemaal mõjutab oluliselt mitut teemat ning kui tahame rahumeelset lahendust, siis peame proovima saavutada seda läbi korduva arutelu," ütles Merkel.

Merkel ütles juba reedel, et ei oota laupäevaselt kohtumiselt suurt läbimurret.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: