Saksamaa andis USA sanktsioonide all olevale Jakuninile pikaaegse viisa

Vladimir Jakunin.
Vladimir Jakunin. Autor/allikas: AP/Scanpix

Venemaa Raudteede endine juht ja president Vladimir Putini liitlane Vladimir Jakunin on saanud kuue kuu pikkuse Saksamaa viisa, mille eesmärgiks on võimaldada tal seal elada ja töötada.

Saksa võimude otsus on tähelepanuväärne seetõttu, et kuigi Jakunini suhtes ei ole Euroopa Liit sanktsioone kehtestanud, on tegu siiski USA (ja ka Austraalia) sanktsioonide nimekirjas oleva isikuga. Jakunini suhtes rakendatud sanktsioonid on osa Putini siseringi vastastest sammudest, millega USA ja Austraalia reageerisid 2014. aastal Krimmi annekteerimisele Moskva poolt, vahendas Deutsche Welle.

Euroopa Liidu sanktsioonide nimekirja teda aga ei lisatud, mis tähendas, et eurotsooni riike on tal endiselt võimalik külastada.

Viisa andmine sai teatavaks, kui meedias hakkas levima foto sellest, kuidas Jakunin viisa saamise eesmärgil Moskvas Saksa saatkonda külastas. Foto riputas oma Facebooki kontole Moskva linnavolinik Dmitri Klotškov, kes oli selle enda sõnul saanud ühelt tuttavalt.

Saksamaa välisministeeriumi pressiesindaja kinnitas hiljem Deutsche Wellele Jakuninile viisa andmist. Tegu on kusjuures kuue kuu pikkuse - ja mitte tavapärase kolme kuu pikkuse - viisaga, mis võimaldab tal taotleda ka Euroopa Liidu nn sinist kaarti. Viimane on elamisluba tähtajaga neli aastat ja seda saab pikendada. Sinine kaart kutsuti omal ajal ellu eesmärgiga meelitada Euroopa Liitu "kõrge kutsekvalifikatsiooniga" kolmandate riikide kodanikke.

Deutsche Welle küsimusele, kas Jakuninile viisa andmisel pöörati tähelepanu ka tema suhtes rakendatud USA ja Austraalia sanktsioonidele, vastas Saksa välisministeeriumi pressiesindaja tõdemusega, et otsus tehti kõiki Saksamaa ja EL-i reegleid arvestades. "Härra Jakunin ei olnud lisatud EL-i nimekirjadesse, mis puudutavad nn Ukraina sanktsioone," lausus pressiesindaja.

Lääneriikide kritiseerimise ning Kremli ja Vene õigeusu kiriku aktiivse toetajana silma paistnud Jakunin asutas 2016. aastal Berliinis mõttekoja Tsivilisatsioonide Dialoog, mis tegutseb väidetavalt rahvusvaheliste suhete ja kriisilahendustega. Mõttekoda on üritanud palgata ka mitmeid Saksa eksperte, kellest osa on Deutsche Wellele tunnistanud, et just Jakunini seosest kuuldes on nad pakkumisest keeldunud.

Mõttekoja kõneisik Grigori Levtšenko aga rõhutas kommentaariks, et mingit vandenõuteooriat ei tasu Jakunini viisa teemal otsida. "See on normaalne protsess, kui saad viisa töötamiseks riigis, kus asub sinu organisatsiooni peakorter. Saksamaa ei ole erand," märkis Levtšenko.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: