Kaljulaid: huvileigus poliitikategemise vastu on riigile oht

Foto: Priit Mürk/ERR

Teadlaste, kirjanike, inseneride, ajakirjanike, õpetajate ja arstide aeg Eesti poliitikas ei ole möödas, rõhutas president Kersti Kaljulaid iseseisvuse taastamise päeval peetud kõnes.

"Kui liiga vähe Eesti inimesi tahab teha Eesti poliitikat, siis on me riigi tulevik tõepoolest tõsiselt ohus," ütles Kaljulaid presidendi roosiaeda kogunenud inimeste ees.

"Kui me ei taha oma tulevikust loovalt mõelda, hakkab see tulevik tunduma meile hirmutavam kui ta tegelikult on. Paanikas ühiskonnad kalduvad kärsitult otsima lihtsaid lahendusi, toetuma demokraatliku protsessi asemel sellele ühele isikule või ühele vaatele, mis tõotab kogu maailmavalu isoleerida," selgitas ta.

Kaljulaidi hinnangul on poliitiku amet demokraatlikus riigis sama tähtis amet nagu iga teine, milleta ühiskond ei toimi.

Ta meenutas ja küsis, kas kogu rahvas oleks jaksanud loota, kui Heinz Valk poleks öelnud – ükskord me võidame niikuinii, või kas meil oleks Kumu, kui Signe Kivi poleks tahtnud olla kultuuriminister.

"Teadlaste, kirjanike, inseneride, ajakirjanike, õpetajate ja arstide aeg Eesti poliitikas ei ole möödas. Vastupidi, me vajame teid. Demokraatlik protsess on sama piinarikas kui loominguline protsess, sama keeruline kui teaduslik eksperiment, sama riskantne nagu ajuoperatsioon - aga ka sama vajalik," sõnas riigipea.

Kõne on täismahus loetav siit.

Vaata "Aktuaalse kaamera" videost, mida arvasid presidendi kõnest Signe Kivi, Ott Karulin ja Harry Liivrand:

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: