"Aktuaalne kaamera" uuris 20. augusti traditsioone ({{commentsTotal}})

Foto: Priit Mürk/ERR

Taasiseseisvumispäeva tähistamisel on 27 aastaga välja kujunenud riiklikud traditsioonid. "Aktuaalne kaamera" küsis, kas üheslaulmine laulukaare all või hümni laulmine Harjumäel võiksid samuti saada traditsiooniks.

Taasiseseisvumispäev on juba toonud traditsioone. Sel päeval koguneb 20. augusti klubi ja üheksa aasta eest president Toomas Hendrik Ilvese poolt algatud Roosiaia vastuvõtt on kujunenud päeva kõige tähtsamaks ürituseks. Võimas ühislaulmine laulukaare all aga sunnib küsima, et ehk on tekkimas tähtpäevale ka üldrahvalikud traditsioonid.

EV100 sündmuste juhi Margus Kasterpalu sõnul toimus riigi juubeliaasta tõttu 20. augustil ka massiliselt rahvaüritusi, kuid ta ei usu, et need kestvateks muutuksid.

"Ma ei ole väga seda meelt, et iga õnnestunud asi peaks muutuma selliseks kiireks traditsiooniks. Kuigi sellist traditsioone ja üheksolemist on meil tegelikult väga vaja ja samas iseenda sõnu süües võib-olla praegune aeg on sihuke pöörane ja nii kiire, et me elame ühe aastaga mitu aastat korraga ja ongi sisemine emotsionaalne vajadus näiteks üheslaumise järele juba järgmisel aastal," arutles Kasterpalu.

Folklorist Marju Kõivupuu sõnul tekivad traditsioonid kogukonnaliidrite eestvedamisel, kes on aidanud kindlate rituaalidega tähtpäeva esile tõsta. Kuid inimeste jaoks muudab teatud sündmused traditsiooniliseks aeg.

"Andkem aega, mul on ka selline tunne vahel, et me oleme viimase saja aasta jooksul läbinud väga palju niisuguseid pöördelisi momente ja ühed või teised asjad on tulnud ümber hinnata ajaloos, siis me oleme väga kärsitud ja meil ei olegi tegelikult väga pikki traditsioone. Tõeliselt head traditsioonid kujunevad aegade jooksul," ütles Kõivupuu.

Esmaspäeval kell 23.03, mil 27 aasta eest võeti riigikogus vastu ostus Eesti iseseisvuse taastamisest, lauldi Tallinnas Harjumäel Eesti hümni. Tallinna linnavõimude poolt uue traditsiooni loomiseks korraldatud üritusel oli umbes 50 kogunenule eeslaujaks Nooruse koor.

"Mina just näen, et see on selline omaalagatuslik väike tagasihoidlik rahvaüritus, kus ei olegi vaja midagi korraldada ja iga inimene, kes soovib ja oskab hümni laulda, võib lihtsalt tulla ja niimoodi lõpetada seda päeva," ei pea Tallinna kesklinna vanem Vladimir Svet oluliseks sündmusest organiseeritud traditsiooni kujundada.

Nooruse koor lubas igatahes järgmisel aastal taas Harjumäel hümni laulmas olla, kui ainult kutsutakse, uskudes, et siis kujuneb sellest ka traditsioon.

Toimetaja: Merilin PärliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: