Lõuna-Aafrika Vabariik kritiseeris Trumpi säutsu maahõive teemal

Farm Lõuna-Aafrika Vabariigis.
Farm Lõuna-Aafrika Vabariigis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Lõuna-Aafrika Vabariik süüdistas neljapäeval USA presidenti Donald Trumpi lahkhelide külvamises pärast seda, kui Ühendriikide riigipea andis välisministeeriumile korralduse uurida "maa ja farmide hõivamist...ning põllumeeste ulatuslikku tapmist" LAV-is.

Trumpi säuts järgnes USA konservatiivse telekanali Fox News uudistelõigule Pretoria kavast muuta põhiseadust maa hüvitiseta sundvõõrandamiseks eesmärgiga korrigeerida rassilist ebavõrdsust maaomandi küsimuses.

President sõnas, et palus "välisminister (Mike Pompeol) uurida tähelepanelikult" olukorda.

"Lõuna-Aafrika valitsus arestib valgete farmerite maad," seisis säutsus, milles märgistati Fow Newsi saatejuht Tucker Carlson ning telekanal ise.

LAV-i valitsus vastas Twitteris paar tundi hiljem sõnumiga, et "Lõuna-Aafrika lükkab täielikult tagasi selle kitsa arusaama, mille ainus eesmärk on lõhestada meie rahvast, ja mis meenutab meile meie koloniaalminevikku".

"Lõuna-Aafrika kiirendab maareformi tempot hoolikal ja kaasaval moel, mis ei lõhesta meie rahvast," kirjutas valitsus teises postituses.

LAV-i president Cyril Ramaphosa on 2019. aasta valimiste lähenedes sekkunud maareformi selle kiirendamiseks eesmärgiga "heastada sügav ajalooline ebaõiglus" riigi mustanahaliste enamuse vastu kolonialismi- ja 1994. aastal lõppenud apartheidiajastul.

Ramaphosa sõnul kuulub 24 aastat pärast rassieraldusrežiimi lõppu kaheksale protsendile elanikkonnast "72 protsenti farmidest" ning mustanahaliste käes on vaid neli protsenti farmidest. Mustanahalised moodustavad LAV-i rahvastikust neli viiendikku.

Riigipea on teatanud tasakaalutuse korrigeerimiseks põhiseaduse muutmisest, et lubada maa arestimist ja ümberjaotamist praegustele omanikele kompensatsiooni maksmata.

Suhted Lõuna-Aafrika Vabariigi valge- ja mustanahaliste elanike vahel on ajaloolistel põhjustel sageli pingelised ning valgete farmerite vastu aset leidnud kuriteod pälvivad tähelepanu nii kohalikus meedias ja poliitikas kui ka välismaal, näiteks USA-s ja Austraalias, kus sageli satub teema osaks laiemast nn identiteedipoliitilisest debatist.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: