Herkeli tool kõigub - viis juhatuse liiget nõudsid ta lahkumist

{{1535093580000 | amCalendar}}

Viis Vabaerakonna juhatuse liiget tegi neljapäeva õhtul Andres Herkelile ettepaneku, et ta ise ametist lahkuks ning et erakonna esimeheks tõuseks ajutiselt senine aseesimees Kaul Nurm.

"Viis juhatuse liiget tegid ettepaneku, et ta (Herkel - toim) lahkuks. Ja et teda asendaks aseesimees Kaul Nurm. Esimees vastas, et talle pole tehtud ühtegi arutamisväärset ettepanekut. See oli solvav ja see sai minu jaoks viimaseks piiriks," ütles ERR-ile samal koosolekul juhatusest lahkumise avalduse lauale pannud Jaanus Ojangu.

Vabaerakonna juhatuses on 11 liiget ehk Herkel pääses napilt umbusaldamisest. Ojangu lisas, et juba on erakonnas alustatud allkirjade kogumist erakorralise üldkoosoleku kokkukutsumiseks.

Vabaerakonna esimees Andres Herkel ütles ERR-ile, et ei soovi teemat pikemalt kommenteerida, kuna tema jaoks pole veel selge, kas tegu on üksikute inimeste või erakonnas valitseva üldise rahulolematusega.

"Eelistan esmalt inimestega rääkida - on erinevaid suundi ja võimalik on erakorralise kongressi kokkukutsumine," märkis Herkel.

Herkel tunnistas, et ka Vello Väinsalu on teatanud valmisolekust juhatusest lahkuda, kui see peaks probleemide lahendamisele kasuks tulema.

Lutsepa kiri erakonnakaaslastele

Reedel saatis Vabaerakonna listi kirja ka erakonna juhatuse liige Elo Lutsepp, kes kirjutas: "Olgu siis kõigile teadmiseks, et tegime Jaanus Ojanguga selleks, et rahustada pingeid erakonnas ja taastada koostööõhkkond, erakonna esimehele ettepaneku tagasi astuda ja kuni erakorralise üldkoosolekuni anda erakonna juhtimine üle Vabaerakonna aseesimehele Kaul Nurmele, kellele toetub suur osa meie programmilistest põhimõtetest, kellel on suur juhtimiskogemus ja selge tahe muuta olukorda poliitilises võitluses, mida eelseisvad valimised kindlasti on. Meid toetasid ka Monika Haukanõmm ja Vahur Kollom ja vajab märkimist, et Kaul Nurm on ka valmis seda vastutust võtma. Ettepanek ei leidnud isegi mitte kaalumist."

Lutsepp lisas, et kui Ojangu astus Herkeli neljapäevase käitumise tõttu juhatusest tagasi, siis tema seda esialgu teha ei soovi, kuna juhatusest lahkumine tähendaks lahkumist ka erakonna esinduskogust.

"Kuna esinduskogu on kogu tema eksisteerimise ajal kuulutatud mõttetuks laadaks, ehkki just seal on kinnitatud erakonna poliitilised otsused ja sõnumid ja see on koht, kus me just nimelt saame kõik sõna, et arutada erakonnale olulisi teemasid. Aga kui meie ettepanek rahu saavutada erakonnas tõesti on nii vastuvõetamatu, siis kindlasti võtan ka mina juhatuse liikmena vastutuse ja taandan end juhatusest," hoiatas Lutsepp.

Rahulolematud teiste parteidega veel ei liitu

Jaanus Ojangu sõnul pole usutav, et kriisi jätkumise korral Vabaerakonna liikmed massiliselt Eesti 200 või Artur Talviku loodava partei poole üle läheksid.

"Me oleme lojaalsed ja esmalt muretseme Vabaerakonna pärast," sõnas Ojangu. Ja lisas, et Vabaerakonna mõlemad tiivad ühel seisukohal, et riik peaks õhemaks minema ja oleks vähem bürokraatiat.

"See ühisosa, mis annaks võimaluse edasi minna. Kui Taavi Rõivasele heideti ette täppishäälestamist ja siis ise kipume demokraatiat täppishäälestama, aga tekib küsimus, et kas see on nii vajalik, et Eesti rahvas peaks meid toetama."

Juhatuse liige Monika Haukanõmm ütles ERR-ile, et kriis Vabaerakonnas kestnud päris pikka aega. "See sai alguse Artur Talviku ajal, kui selgus, et tema eesmärke osad erakonna liikmed ei toetata. Nüüd on see üle kandunud Andres Herkeli juhtimisse," lisas Haukanõmm.

Tema sõnul tunnetavad Vabaerakonna piirkonnad, et juhtkond pole edukalt valimisteks valmistunud. Haukanõmm ütles, et on valmis ka ise juhatusest taanduma, kui see toob erakonnas kaasa parema õhkkonna. 

Vabaerakond kogunes sisepingeid arutama veel ka reedel.

Herkeli toetajad soovivad nädalast töörahu

Sisekriisis vaevleva Vabaerakonna 14 liiget, sealhulgas erakonna esimees Andres Herkel, soovivad juhatusele nädalast töörahu.

Avalikus pöördumises andsid 14 Vabaerakonna liiget teada, et arutasid reedel olukorda Vabaerakonnas ning asusid seisukohale, et pingelises olukorras tuleb anda erakonna juhatusele nädalane töörahu, et anda aega kokkulepeteks. "Kutsume sellel perioodil erakonnakaalalasi mitte alla kirjutama erakorralise üldkoosoleku kokkukutsumise taotlusele," seisab pöördumises.

Pöördumisele on alla kirjutanud Ants Erm, Aivar Haav, Anne Hansberg, Monika Haukanõmm, Andres Herkel, Vaike Ilves, Märt Läänemets, Eino Muruste, Alar Mutli, Kaul Nurm, Ain Ostra, Kalle Pilt, Lii Ramjalg, Ivo Rull ja Kaja Vajak.

"Küsimused on püstitatud ja ilmselt seda vääritimõistmist on väga palju. Eks peab endale ka selle koha peal tuhka pähe raputama ja võib-olla mõned asjad on ikkagi jäänud rääkimata," ütles Herkel "Aktuaalsele kaamerale" pärast reedest koosolekut.

Töörahu ettepanekut kommenteerides ütles Lutsepp, et loodab parimat.

"Siin tulebki emotsioon maha võtta ja kaaluda erinevaid variante. Kui me nädala aja pärast saame raporteerida erakonnakaaslastele, et lahendus on siin, siis ma arvan, et pole vaja ka jätkata allkirjade kogumist. 100 protsenti kindlust muidugi ei ole," märkis ta.

Küsimusele, mis tingimusel oleks Andres Herkel nõus esimehe kohalt tagasi astuma, ütles ta, et teeb seda siis, kui erakonna huvid seda nõuavad.

"Sellise infosõja ja Vabaerakonna vastu suunatud kampaaniasõja tingimustes survega ma kindlasti tagasi ei astu. Valimistulemuste legitiimsuse austamine on ka ja juhatuses see enamus on. Aga juhatus peab tagama ka töörahu," ütles Herkel.

Ta sõnas, et kui nüüd aga töörahu tagada ei õnnestu ja probleeme selgeks rääkida pole võimalik, siis tuleb mõelda järgmisele sammule, mis võiks olla esimehe tagasiastumine ja erakorralise üldkoosoleku kokkukutsumine.

Erakonna suvepäevadel nädala eest ERR-ile intervjuu andnud Herkel ütles, et tema hinnangul pole parteis leere. "Ei ole leere. Erakond peab edasi minema ja tuleb valimistele minna. Selles ollakse ühel nõul," lausus ta.

Praeguste probleemide taga näeb ta seda, et debatt erakonna tulevikust jäi tänavu kevadel katki, kui Artur Talvik esimeheks pürgimast loobus.

"See asi lõppes sellega, et ma jäin kandideerides suhteliselt üksi ja see jättis mingid asjad lahendamata ja võib-olla lõpuni rääkimata," tõdes ta.

Vabaerakonnas on 24. augusti seisuga 627 liiget.

Toimetaja: Indrek Kuus, Merili Nael, Anne Raiste

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: