Marrandi soovib Talviku tagandamist korruptsioonivastasest komisjonist

Sotsiaaldemokraatlikku erakonda (SDE) kuuluv riigikogu liige Jaanus Marrandi sõnul tuleks Artur Talvik korruptsioonivastase erikomisjoni esimehe kohalt tagandada.

"Head kolleegid, teen ettepaneku, et riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon arutaks oma istungil erakondade rahastamise järelvalvekomisjoni esimehe Ardo Ojasalu tegevuse rahastamist Vabaerakonna poolt," kirjutas Marrandi kirjas komisjoni liikmetele. Marrandi kuulub ka ise komisjoni.

Marrandi märkis põhjusena, et avalikkuse ette on jõudnud informatsioon, et Vabaerakond on rahastanud MTÜ Korruptsiooniradari kaudu erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) esimehe tegevust, kes on ühtlasi ka nimetatud MTÜ juhatuse esimees umbes 5000 euroga kuus.

"Avalikkusele on püütud selgitada, et mittetulundusühingul on olemas laiapõhjaline nõukogu, kes jagab suuniseid mittetulundusühingu uurimisteemade suhtes ja seetõttu puudub korruptsiooniohtlik olukord. Tegelikkus on siiski teistsugune, sest pool kogu Vabaerakonna poolt mittetulundusühingule eraldatud summast ehk siis umbes 2500 eurot kuus kulus ERJK esimehele otseselt palgakuluks," kirjutas Marrandi.

Seetõttu saab tema sõnul järeldada, et mittetulundusühingu vahendusel maksis Vabaerakond erakondade rahastamise järelevalve komisjoni esimehele lihtsalt palka.

"Asja teeb eriti pikantseks asjaolu, et riigikogu korruptsioonivastase komisjoni esimeheks on endine Vabaerakonna esimees Artur Talvik. Üheltpoolt on kindlasti tänuväärne, kui kodanikuühiskond tegeleb korruptsioonivastase tegevusega. Teisalt on avalikkusele üheselt jäänud mulje, et tegemist on ühe erakonna mittetulundusühinguga, mis on sisuliselt sidusorganisatsioonina rakendatud Vabaerakonna poliitilise tegevuse vankri ette," põhjendas Marrandi, miks ta Talviku tagandamist soovib.

Ta väitis, et korruptsioonivastane tegevus ei saa olla tõsiseltvõetav, kui eesmärk pühendab abinõu ehk siis korruptiivselt tegutsedes pole võimalik korruptsiooni vastu võidelda. "Korruptsioonivastane võitlus, kus üks erakond võtab sisuliselt palgale täielikku erapooletust nõudva erakondade rahastamise järelevalve komisjoni esimehe, ei ole tõsiseltvõetav."

Marrandi jätkas: "Veelgi kurioossem on siinjuures asjaolu, et kogu nimetatud süsteemi käivitajaks oli erakonna esimees, kes on ühtlasi ka riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjoni esimees. Korruptsioonivastane tegevus mitte üksnes ei pea vastama seadusele vaid ka näima täiesti puhtana. Antud olukord naeruvääristab kogu korruptsioonivastast tegevust ja seetõttu teen ettepaneku ühtlasi kaaluda Artur Talviku sobivust riigikogu korruptsioonivastase komisjoni esimehena töötamiseks."

Vabaerakonna esimees Andres Herkel on ERR-ile öelnud, et tema Talviku tagandamist komisjoni juhi kohalt ei toeta.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: