ERR Valmieras: Läti politsei harjutas rahutuste mahasurumist

Foto: ERR

Üle kogu Läti toimuvad riigi ajaloo suurimad õppused Namejs 2018, milles osaleb kokku 10 000 inimest. Politsei harjutab linnarahutuste mahasurumist.

Ootamatult tekkivate korratustega toimetulekut testiti korraga kahes paigas - Valmieras ja Jekabpilsis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Need on esimesed sellised suurõppused ka Läti politsei jaoks. Politsei pani end proovile olukorras, kus rahumeelne meeleavaldus muutub vägivaldseks, sekkuvad agressiivsed jõugud ja võtavad enda valdusse omavalitsuse hoone.

"Need on Läti politsei ajaloo suurimad õppused, kus mängime läbi reaalseid ohuolukordi. Valmieras ehk küll midagi sellist ei juhtu, kuid samas võivad rahutused tekkida igas linnas," rääkis Läti politseiülem Ints Kuzis.

Linnarahutustega toimetulek eeldab paljude ametkondade koostööd. Politsei vajab abijõudu ka pealinnast.

Õppuste peaeesmärk on testida ametkondade koostööd. Praegu siin politsei
ja kaitseväe üksuste koostööd," selgitas Läti maakaitse 2. Vidzeme brigaadi esindaja Ieva Karlsberga.

Kõik ei sujunud õppustel aga plaanipäraselt - üks kolmest politsei eriüksuse bussist, mis asus vilkurite ja sireenide saatel Riiast teele õppuste paika Valmierasse, põrkas möödasõitu tehes kokku vastassuunas liikunud veokiga. Raskes õnnetuses sai kannatada neli politseinikku.

"Kõik neli politseinikku on viidud haiglasse meedikute hoole alla," kinnitas Kuzis.

Septembri alguseni kestvad õppused Namejs 2018 toimuvad 36 paigas üle Läti. Õppustel osalevad armee, siseministeeriumi jõud, reservväelased, liitlased, kaasatud on ka riigi valitsus ja ettevõtjad.

"Peamine on testida riigi kaitsevõimet. See õppus hõlmab palju erinevaid osi. Meil on valitsuse õppused Kristaps, laiendatud lahingugruppide harjutused ja ka siseministeeriumi treeningud," sõnas Läti kaitseminister Raimonds Bergmanis.

Lätlased mängivad paari nädala jooksul läbi erinevate ründeohtudega toimetuleku. Seejärel analüüsitakse, mida kaitsevõime tõhustamiseks veel tegema peaks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: