Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Abordivastasuses süüdistatud Soome välisministri umbusaldamine kukkus läbi

{{1537524960000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Abordivastasel meeleavaldusel osalenud Timo Soini jätkamise poolt hääletas 100, vastu 60 parlamendi liiget.

Umbusaldusavalduse põlissoomlaste erakonna endise juhi Soini vastu esitasid sotsiaaldemokraadid, rohelised, vasakpartei ja Rootsi rahvapartei. Nende hinnangul on katoliiklasest Soini oma abordivastase tegevuse ja seisukohtadega tegutsenud sihikindlalt Soome välispoliitika vastaselt ega saaks seega välisministri ametis jätkata.

Kokku hääletas Soome parlamendi 200st liikmest 100 Soini jätkamise poolt, 60 vastu ja 18 (põlissoomlaste fraktsioon ja Paavo Väyrynen) jäi erapooletuks. Hääletuselt puudus 21 parlamendi liiget. Soome parlamendi esimees hääletustest osa ei võta.

Umbusaldusavalduse esitanud sotsiaaldemokraatide esindaja Maarit Feldt-Ranta põhjendas Soini sobimatust ametisse sellega, et tolle seisukohad on vastu muu hulgas ÜRO naiste ja tüdrukute õigusi puudutavate avaldustega.

"Minister Soini on korduvalt teatanud – suisa uhkustanud sellega –, et ta ei aktsepteeri naiste jagamatut õigust otsustada ise oma keha üle," sõnas Feldt-Ranta.

Soini toetamise välistasid ka mõned valitsuskoalitsiooni kuuluvate erakondade naisesindajad, näiteks paremtsentristliku Kokoomuse Jaana Pelkonen, Lenita Toivakka ja Saara-Sofia Sirén.

Soini ise õigustas end arvamus- ja sõnavabadusega, märkides, et on küll 30-aastase staažiga poliitik, kuid samas ka katoliiklik kristlane. Ta rõhutas ka, et on pidevalt naiste ja tüdrukute õiguste eest seisnud.

"Pole olemas sellist foorumit, kus ma poleks seda naiste ja tüdrukute positsiooni esile tõstnud."

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: Yle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: