Helsingi politsei ettekanne tekitas rassismiskandaali ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tuomas tänapäevasest
Tuomas tänapäevasest "Seitsmest vennast". Autor/allikas: twitter.com/valtosensanna

Helsingi linna ja Helsingi politsei seminaril "Helsingisse kadunud", mis käsitles dokumentideta iskikute temaatikat, on tekitanud Soome avalikkuses skandaali seoses sellega, kuidas välismaalastest inimesi ühe politseiametniku ettekandematerjalides iseloomustati. "Oma rolli" täitsid ettekandes nii Eestist, Lähis-Idast kui ka Aafrikast pärit inimesed.

Helsingi politsei välismaalaste küsimustega tegelev komissar Heli Aaltonen tegi ettekande, kus võttis dokumentideta välismaalaste teemat käsitledes appi Aleksis Kivi teose "Seitse venda", vahendasid Yle ja Ilta-Sanomat.

Näiteks Juhani tegelaskuju iseloomustati ettekandes nii: "Eesti-venelasest duunimees, vendadest vanim, iseloomult äkiline, kamandav ja viinalembeline, on töötanud kuus kuud Soome ehitusfirmas, elab Tattarisuo tööstushallis, millest on tehtud ebaseaduslik elamu, maksab maksud Soomele."

Timo on aga seevastu somaallane, kellel on kolm naist. Ta on üks vendadest, kellele viin maitseb, kuid natuke harvemini. Ta on tulnud Soome oma naise sabas (abikaasa on perekonna kooshoidja ning tänapäeval juba Soome kodanik), saanud elamisloa ning taotlenud lahutust. Pärast seda on ta toonud Soome oma uue naise ja viimane on saanud elamisloa. Seejärel on aga Timo toonud Soome oma kolmanda naise esimese naise dokumentidega, temal ei ole ei elamisluba ega dokumente. Lapsi on Timol kõigi kolme naisega.

Sarnase tõlgenduse said ettekandes ka teised "Seitsme venna" tegelased - Gambiast pärit Tuomas, Gruusiast pärit Aapo, Hiinast pärit Simeoni, Iraagist pärit Eero, Brasiiliast pärit Lauri ning juustel rätti kandev Aino. 

"Ma tõin esile, milliseid tüüpjuhtumeid meil ette tuleb ning et kui Aleksis Kivi tänapäeval uuesti "Seitse venda" kirjutaks, siis võiks vennad ollagi sisserändaja taustaga ja mitte üldse põlisrahvuse esindajad," selgitas komissar Aaltonen hiljem.

Paljud seminaril osalenud polnud ettekandega rahul ning avaldasid ettekande pilte ka sotsiaalmeedias. Aaltoneni hakati süüdistama etnilises märgistamises ning mõni kriitik kutsus lausa üles tegema kuriteoteadet.

Aaltonen ütles omakorda, et tema ettekande pildid on sotsiaalmeedias täiesti kontekstist välja võetud. "Enne näitamist tegin kõigile selgeks, et ma ei soovi mingil viisil olla rassist või neid inimesi etniliselt profileerida," rõhutas ta.

"Need on juhuslikud näited ja mõne välismaalase kodakondsus ja amet on välja mõeldud, et näidata, millises keskkonnas nad tegutsevad. Iseloomu kirjeldamine on Juhani oma nii, nagu Aleksis Kivi selle kirjutas," rääkis Aaltonen ja lisas, et ettekande ajal ütles ta korduvalt, et näiteid ei tohiks valesti mõista.

Sellest hoolimata oli ta saanud negatiivset tagasisidet juba semanit pausi ajal ning Aaltonen selgitas ta nendele inimestele asjaolusid põhjalikumalt.

"Minu arvates jõudsime pausi ajal üsna hea üksteise mõistmiseni," sõnas ta.

Kuna tema ettekande pildid aga levisid sotsiaalmeedias ilma tema selgituste ja kontekstita, kogus skandaal aga hoogu edasi. "Ma saan aru, et asi põhjustanud kõvasti pahameelt, kuid see ei olnud tõesti eesmärgiks," nentis Aaltonen.

Ka Helsingi politsei andis Twitteris teada, et ettekandega ei soovitud mingil juhul tugevdada rassistlikke stereotüüpe.

Sarnane skandaal puhkes 2009. aastal Rootsi politseis, kui ühes õppematerjalis olid tänavakurjategijate seas väljamõeldud persoonid nagu Oskar Neger ja Neger Niggersson.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: